The effect of gendered God image and sexism on God perception
Cinsiyetlendirilmiş Tanrı imajının ve cinsiyetçiliğin Tanrı algısı üzerindeki etkisi
- Tez No: 885865
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZUHAL YENİÇERİ KÖKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Tanrı algısı bir insanın tanrı hakkındaki bütün tutum ve düşüncelerini içerir. Bunu etkileyen birçok faktör vardır. Hemen hemen her şeyin cinsiyetlendirildiği ve toplumsal cinsiyetin hayatlarımızın ayrılmaz bir parçası olduğu bir dünyada cinsiyetlendirilmiş bir tanrı imajının tanrı algısı üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca günümüzde büyük bir problem olan cinsiyetçiliğin düşmanca ve korumacı cinsiyetçilik olmak üzere iki alt boyutunun da tanrı algısı üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırma 18 yaşın üzerindeki toplam 395 kişiyle yürütülmüştür. Katılımcılara toplumsal cinsiyet rolleri ele alınarak oluşturulmuş maskülen ve feminen sıfatlarla tanımlanan birer tanrı imajı seçkisiz olarak sunulmuştur. Böylece katılımcılar iki gruba ayrılarak tanrı algıları ve cinsiyetçilikleri ölçülmüştür. Yapılan analizler sonucunda manipülasyonun çalışmadığı ve tanrıya atanan cinsiyetin tanrı algısı üzerinde bir etkisi olmadığı bulunmuştur. Katılımcıların cinsiyetleri arasındaki tanrı algısı farkı da manipülasyondan etkilenmemiştir. Cinsiyetçiliğin her iki alt boyutu için hem maskülen tanrı grubunda hem de feminen tanrı grubunda tanrı algısı bakımından anlamlı farklar bulunmuştur. Sonuçlar, çalışmanın katkıları ve kısıtlılıkları literatür üzerinden tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The perception of God includes all of a person's attitudes and thoughts about God. There are many factors affecting this. In a world where almost everything is gendered and gender is an integral part of our lives, it is aimed to investigate the effect of a gendered image of God on the perception of God. In addition, the effect of two sub-dimensions of sexism, hostile and benevolent sexism, which is a major problem today, on the perception of God was also investigated. The study was conducted with a total of 395 people over the age of 18. Participants were randomly presented with an image of a god defined by masculine and feminine adjectives formed by considering gender roles. Thus, the participants were divided into two groups and their perceptions of god and sexism were measured. As a result of the analysis, it was found that the manipulation did not work and the gender assigned to the god had no effect on the perception of god. The difference in the perception of God between the genders of the participants was also not affected by the manipulation. For both sub-dimensions of sexism, significant differences were found in god perception in both masculine god group and feminine god group. The results, contributions and limitations of the study are discussed through the literature.