Gender-bias in student-teacher interactions and its effect on reproduction of gender roles in the clasroom
Öğretmen öğrenci etkileşiminde toplumsal cinsiyet rollerinin sınıfta yeniden üretilmesine etkisi
- Tez No: 116760
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENNET ENGİN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
oz ÖĞRETMEN ÖĞRENCİ ETKİLEŞİMİNDE TOPLUMSAL CİNSİYET KİMLİK ÖNYARGILARI VE BUNUN TOPLUMSAL CİNSİYET ROLLERİNİN SINIFTA YENİDEN ÜRETİLMESİNE ETKİSİ Torun, Yeşer Yüksek Lisans, Kadın Çalışmaları Bölümü Tez Yöneticisi:Yrd. Doç. Dr. Cennet Engin Demir Aralık 2002, 81 sayfa Bu çalışma öğrenci öğretmen etkileşiminde toplumsal cinsiyet kimlik önyargılarını ve eğitimin bir bileşeni olarak sınıf içi etkileşimlerin toplumsal cinsiyet rollerinin gelişiminde ve yemden üretilmesindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Öğretmenler ve öğrenciler bu çalışmanın öznesi olarak seçildiler. Öğretmenlerin öğrencilere davranışlarının öğrencinin cinsiyetine göre değişip değişmediğini araştırmak için kavramsal çerçeveye dayanarak hazırlanan sorular etrafındagörüşmeler yapıldı. Bunun yanı sura öğretmen ve öğrencilerin doğal ortamları olan sınıflarında gözlemler yapıldı. Öğrenci öğretmen etkileşimleri, pozitif (takdir, olumlu yorum, teşvik) ve negatif (uyan, eleştiri, cezalandırma) ilgilerin cinsiyete göre dağılımları, öğrenciye gösterilen toplam ilginin ve öğrencinin derse katılımının cinsiyete göre değişimi göz önünde bulundurularak araştırıldı. Araştırmanın verileri 2001-2002 Öğretim Yılı'nda üç farklı niteliksel araştırma metodu kullanılarak toplandı; görüşme, odak grup görüşmesi ve gözlem. Araştırmanın öznesi altı öğretmen, gözlem için onların ders yaptığı altı sınıf ve bu sınıflardan seçilen otuz iki Öğrenci oldu. Görüşme ve gözlemlerden elde edilen veriler niteliksel metotlar kullanılarak analiz edildi. Sonuçlar öğretmenlerin öğrencilerin davranışlarına dair toplumsal cinsiyet kalıp- yargılarına sahip olmakla kalmayıp bu görüşlerinden hareketle kız ve erkek öğrencilere farklı davrandıklarım ortaya koydu. Bu farklılıkların özellikle gösterilen negatif ilgi ve cezalandırmalarda ortaya çıktığı dikkat çekti, öte yandan öğrencilerin ve öğretmenlerin bu farklı tutumları kız ve erkeklerin“doğal”ve“verili”yapılarından kaynaklı“normal”olarak algıladıkları dolayısıyla öğrenci-öğretmen ilişkisindeki toplumsal cinsiyet kimliklerine dair önyargılarım fark edemedikleri görüldü. Özet olarak toplumsal cinsiyete dayalı kalıp-yargılar ve düşüncelerin öğretmen öğrenci etkileşiminde önemli bir rol oynadığı ve öğretmen ve öğrencilerin bunun farkında olmadıkları gözlendi. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT GENDER BIAS IN STUDENT-TEACHER INTERACTION AND ITS EFFECT ON REPRODUCTION OF GENDER ROLES IN THE CLASSROOM Torun, Yeşer M.S., Department of Gender and Women Studies Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Cennet Engin Demir December 2002, 81 pages This study attempts to examine gender bias in student- teacher interactions and the classroom interactions -as a component of schooling- in development and reproduction of gender roles. Teachers and students were the subjects for this study. They were interviewed with questions prepared depending upon the conceptual framework to see if teacher treat differently to students on the basis of gender. They were also observed in the classroom, which is their natural setting. mStudent- teacher interactions have been investigated in terms of gender distribution of positive comments, the distribution of negative attention, the distribution of total attention given to students and students' participation to class discussions. The data were collected during the academic year of 2001-2002 by using three qualitative methods: interview, focus group interview and observation. The subjects were six teachers of a high school, their six classes for observation and thirty-two students selected from those classes. The collected data from observations and interviews were also analyzed through qualitative techniques. The results indicated that teachers not only have gendered views and perceptions about students' behaviours, but they also treat to boys and girls differently in terms of these perceptions and views. They especially differentiated boys and girls while providing negative attention and punishment. On the other hand, students saw these differences in attitudes as“normal”because of girls' and boys'“natural”or“given”characteristic. Therefore they did not perceive 'gender bias' in their interactions with teachers. In sum, gender stereotypical ideas and beliefs play an important role in student-teacher interaction and both students and teachers are not aware of it. IV