Üniversite öğrencilerinin öğrenci bilgi sistemi memnuniyet ve kabul düzeylerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi – SAÜ örneği
An investigation of university students' satisfaction and acceptance levels of student information system in terms of different variables - the case of SAU
- Tez No: 885879
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BARIŞ HORZUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Araştırmanın amacı uzaktan eğitim yöntemi ile öğrenim gören üniversite öğrencilerinin öğrenci bilgi sistemi memnuniyetleri ile teknoloji kabullerinin incelenmesidir. Bu amaç kapsamında araştırmanın dört alt amacı bulunmaktadır. Bunlardan birincisi öğrencilerin öğrenci bilgi sistemi memnuniyet düzeylerinin incelenmesidir. Uzaktan eğitim yöntemi ile öğrenim gören üniversite öğrencilerinin öğrenci bilgi sistemi memnuniyetlerinin teknoloji kabul ölçeği alt boyutları (kolaylaştırıcı koşullar, sosyal etki, çaba beklentisi ve performans beklentisi) ile yaş, cinsiyet, oryantasyon eğitimine katılım durumu ve öğrenci bilgi sistemi günlük kullanım süresi tarafından yordanıp yordanmadığının incelenmesi araştırmanın ikinci alt amacını oluşturmaktadır. Araştırmanın üçüncü alt amacı ise öğrencilerin öğrenci bilgi sistemi kabul düzeylerinin incelenmesidir. Araştırmanın dördüncü alt amacı ise uzaktan eğitim yöntemi ile öğrenim gören üniversite öğrencilerinin öğrenci bilgi sistemi kabullerinin yaş, cinsiyet, oryantasyon eğitimine katılım durumu, kullanmış oldukları cihaz, öğrenci bilgi sistemi günlük kullanım süresi ve öğrenci bilgi sistemi haftalık kullanım sıklığı değişkenlerine açısından farklılık gösterip göstermediğinin belirlenmesidir. Araştırmanın alt amaçları göz önünde bulundurulduğunda araştırma korelasyonel ve tarama desenleri kullanılarak planlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini uygun örnekleme yöntemi ile araştırmaya gönüllü katılımı kabul eden 665 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma problemi ve alt problemlere yönelik bulgular araştırma örneklemi içerisinden rastgele seçilen 425, araştırmada kullanılan ölçme araçlarının geliştirilmesine yönelik analizler ise araştırma örneklemi içerisinden rastgele olarak seçilen 240 katılımcının verileri kullanılarak analiz edilmiştir. Kişisel bilgi formu, öğrenci bilgi sistemi kabul ölçeği ve öğrenci bilgi sistemi memnuniyet ölçeği veri toplamada kullanılan araçlardır. Araştırmanın verileri, çevrim içi veri toplama formu kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin analizinde Pearson korelasyon analizi, çoklu regresyon analizi, ilişkisiz örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi ve Kruskal Wallis H testi kullanılmıştır. Araştırmada verilerin analizi işlemlerinde Sosyal Bilimler İçin İstatistik Paket Programı (SPSS 25.0) kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerin öğrenci bilgi sistemi memnuniyetlerinin ortanın üstünde olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin öğrenci bilgi sistemi kabul ölçeği kolaylaştırıcı koşullar, çaba beklentisi ve performans beklentisi alt boyutlarının öğrenci bilgi sistemi memnuniyetlerinin pozitif, anlamlı ve yüksek düzeyde; sosyal etki alt boyutunun öğrenci bilgi sistemi memnuniyetlerini pozitif, anlamlı ve orta düzeyde; yaş değişkenin ise öğrenci bilgi sistemi memnuniyetlerinin pozitif, anlamlı ve düşük düzeyde birer yordayıcısı olduğu belirlenmiştir. Öğrenci bilgi sistemi günlük kullanım süresi, oryantasyon eğitimine katılım durumu ve cinsiyet değişkenlerinin ise öğrenci bilgi sistemi memnuniyetlerinin anlamlı birer yordayıcısı olmadığı bulunmuştur. Öğrencilerin öğrenci bilgi sistemi kabul düzeylerinin ise ortanın üzerinde olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin öğrenci bilgi sistemi teknoloji kabul ölçeğinin; kolaylaştırıcı koşullar alt boyutu açısından cinsiyet değişkenine göre; kolaylaştırıcı koşullar, sosyal etki, çaba beklentisi ve performans beklentisi alt boyutları açısından yaş değişkenine göre; kolaylaştırıcı koşullar ve çaba beklentisi alt boyutları açısından kullanmış oldukları cihaz değişkenine göre; kolaylaştırıcı koşullar ve sosyal etki alt boyutları açısından öğrenci bilgi sistemi günlük kullanım süresi değişkenine göre; sosyal etki, çaba beklentisi ve performans beklentisi alt boyutları açısından ise öğrenci bilgi sistemi haftalık kullanım sıklığı değişkenine göre anlamlı farklılık gösterdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The study aims to examine the student information system satisfaction and technology acceptance of university distance education students. Within the scope of this aim, the study has four sub-aims. The first is the examination of students' satisfaction levels with the student information system. The second sub-aim of the study is to examine whether the student information system satisfaction of distance education university students is predicted by the sub-dimensions of the acceptance scale (facilitating conditions, social impact, effort expectation and performance expectation) and age, gender, participation in orientation training and daily usage time of the student information system. The third sub-aim of the study is to examine students' acceptance levels of the student information system. The other aim of the research is to determine whether the student information system acceptance of university students studying with distance education method differs in terms of age, gender, participation in orientation training, the device they use, daily usage time of student information system and weekly usage frequency variables. Considering the sub-aims of the study, the research was planned and conducted using correlational and screening designs. The sample of the study consisted of 665 students who voluntarily accepted to participate in the research by convenient sampling method. Findings on the research problem and sub-problems were analyzed using data from 425 participants randomly chosen from the research sample, and analyses for developing the measurement tools used in the research were analyzed using data from 240 participants randomly chosen from the research sample. Personal information form, student information system acceptance scale and student information system satisfaction scale are the tools used in data collection. The data of the study were obtained by using an online data collection form. The data were analyzed using Pearson correlation analysis, one-way analysis of variance, independent samples t-test, multiple regression analysis and Kruskal-Wallis H test. In the analysis of the data, Statistical Package Programme for Social Sciences (SPSS 25.0) was used. The research findings indicated that students' satisfaction with the student information system was above average. Facilitating conditions, effort expectation and performance expectation sub-dimensions of the student information system acceptance scale were found to be positive, significant and high-level predictors of student information system satisfaction. The social impact sub-dimension of the student information system acceptance scale was found to be positive, significant and medium level predictor of student information system satisfaction. Age variable was detected to be a positive, significant and low-level predictor of student information system satisfaction. It was found that student information system daily usage time, participation in orientation training and gender variables were not significant predictors of student information system satisfaction. It was found that the students' level of acceptance of the student information system was above average. It was determined that students' student information system technology acceptance scale showed significant differences according to gender variable in terms of facilitating conditions sub-dimension; according to age variable in terms of facilitating conditions, social impact, effort expectancy and performance expectancy sub-dimensions; according to the device they used in terms of facilitating conditions and effort expectancy sub-dimensions; according to the student information system daily usage time variable in terms of facilitating conditions and social impact sub-dimensions; and according to the student information system weekly usage frequency variable in terms of social impact, effort expectancy and performance expectancy sub-dimensions.