Quadriceps ve hamstring kas kuvveti dinamik denge performansının futbolcularda farklı açısal hızdaki kuvvet değerlerinin mevkisel olarak karşılaştırılması
Positional comparison of quadriceps and hamstring muscle strength dynamic balance performance in footballers at different angular velocity strength values
  1. Tez No: 885901
  2. Yazar: SEBAHATTİN ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECİP FAZIL KİSHALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, Quadriceps ve hamstring kas kuvveti dinamik denge performansının futbolcularda farklı açısal hızdaki kuvvet değerlerinin mevkisel olarak karşılaştırılmasıdır. Yöntem: Araştırmanın çalışma ve kontrol grubu 2023-2024 sezonu T.F.F. Elit ligde mücadele eden B.B. Erzurumspor U-19 futbol takımı futbolcuları oluşturmuştur. Çalışmaya toplam 35 futbolcu katılmıştır. Araştırmaya katılan deneklerin vücut kompozisyonlarını değerlendirmek için BodPod cihazı kullanılmıştır. Kas kuvvetlerini ölçmek için ISOMED 2000 İzokinetik kuvvet ölçüm cihazı kullanılmıştır. Kas kuvveti ölçümlerinde bilek fleksiyon/ekstansiyon, diz fleksiyon/ekstansiyon hareketleri ISOMED 2000 izokinetik test cihazı kullanılarak en yüksek performansı ortaya çıkarmak için uygulama sırasında katılımcılar görsel ve sözel olarak teşvik edilerek çıkan test sonuçlarına göre sporcuların çıkan değerlerine göre mevkisel olarak karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study was to compare the dynamıc balance performance of quadrıceps and hamstrıng muscle strength at different angular velocities in football players. Methods: The study and control group of the research consısted of football players of B.B. Erzurumspor U-19 footbaal team competing ın the T.F.F. Elite league ın the 220-2021 season. A total of 35 football players partıcıpated ın the study. BodPod device was used to evaluate the body composıtıon of the subjects partıcıpatıng ın the study. ISOMED 2000 Isokınetıc force measurement device was used to measure muscle strength. In muscle strength measurements, wrist flexion/extension, knee flexion/extension movements were encouraged visually and verbally during the application in order to the rest result.