Milletlerarası Ticaret Hukukunun kaynağı olarak Lex Mercatoria
Lex Mercatoria as the source of International Trade Law
  1. Tez No: 885914
  2. Yazar: YUNUS EMRE KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVTAP METİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu çalışma, lex mercatoria'nın ortaya çıkışını ve gelişimini sosyal ve iktisadi gelişmeler bağlamında ele almaktadır. Lex mercatoria, milletlerarası ticaretin karmaşıklığına cevap veren ve toplumsal ve iktisadi gelişmelerin bir neticesi olarak ortaya çıkan bir hukuk alanıdır. Çalışma, bu alandaki tarihsel gelişimi ve günümüzdeki rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Ticaret hukukunun ayrı bir hukuk alanı olarak nasıl ortaya çıktığı ve geliştiği, bu çalışmanın temel sorularından biridir. Lex mercatoria'nın tarihsel evrimi, Orta Çağ'dan günümüze kadar uzanan bir süreci içerir ve bu süreç içinde toplumsal ve ekonomik koşulların nasıl etkili olduğunu anlamak, bu çalışmanın ana odak noktalarından birini oluşturur. Çalışma; literatür taramaları, tarihsel incelemeler, iktisadi sistem değerlendirmeleri, milletlerarası kurum faaliyetleri ve hukuki analizlerle bu konuyu ele alacak ve lex mercatoria'nın toplumsal ve ekonomik koşulların etkisi altında nasıl şekillendiğini açıklayacaktır. Ayrıca lex mercatoria'nın günümüzdeki uluslararası ticaret hukukunda nasıl bir rol oynadığını inceleyerek bu hukuk alanının gelecekteki önemini değerlendirecektir. Sonuç olarak bu çalışma, lex mercatoria'nın tarihsel gelişimi ve günümüzdeki rolü hakkında daha derinlemesine bir anlayış sağlamayı amaçlamaktadır. Çalışma, uluslararası ticaret hukuku alanında daha fazla araştırma yapılmasına ve akademik literatürde lex mercatoria hakkında doktora seviyesinde yeni çalışmalar yapılmasına katkıda bulunabilir. Ayrıca çalışma, milletlerarası ticaret hukukunun gelecekteki yönünü şekillendirmeye yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
This study examines the emergence and development of lex mercatoria within the context of social and economic developments. Lex mercatoria is a field of law that has arisen as a response to the complexity of international trade and as a consequence of societal and economic circumstances. The study aims to investigate the historical development of this field and its contemporary role. Understanding how commercial law emerged and developed as a separate field of law is one of the fundamental questions addressed in this study. The historical evolution of lex mercatoria encompasses a process spanning from the Middle Ages to the present day, and comprehending the effects of societal and economic conditions in this process constitutes the central focus of this study. The study will approach this topic through literature reviews, historical examinations, economic system assessments, international institution activities, and legal analyses; and elucidate how lex mercatoria has taken shape under the influence of societal and economic conditions. Furthermore, it will assess the significance of this field of law in the future by examining the role of lex mercatoria on contemporary international commercial law. In conclusion, this study aims to provide a deeper understanding of the historical development and contemporary role of lex mercatoria. The study might contribute to further research in the field of international commercial law and new doctoral research on lex mercatoria within academic literature. Additionally, this study may assist in shaping the future direction of international commercial law.