Tip 2 diyabetli bireylerde damgalamanınöz etkililik düzeyine etkisi
The effect of stigma on the level of self-effectiveness in individuals with type 2 diabetes
- Tez No: 885952
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NEFİSE BAHÇECİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Araştırma, Tip 2 diyabetli hastalarda damgalamanın öz etkililik üzerindeki etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı nitelikteki araştırma, İstanbul ilinde bir eğitim ve araştırma hastanesinin endokrin polikliniğine başvuran 303 hasta ile gerçekleştirildi. Verilerin toplanmasında, Bilgi Formu, Tip 2 Diyabet Damgalama Değerlendirme Ölçeği ve Diyabet Öz Etkililik Ölçeği kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Student's t testi, One-way ANOVA test, Pearson Korelasyon Analizi ve Lineer Regresyon Analizi kullanıldı. Hastaların yaş ortalaması 46,70±11,23 yıl olup, %54,1'i erkek, %67,3'ü evli, %38,9'u lise mezunudur. Hastaların Tip 2 Diyabet Damgalama Değerlendirme Ölçeği toplam ve farklı muamele görme, suçlama ve yargılama, kendini damgalama alt boyut puan ortalamaları sırasıyla 50,31±14,68, 15,63±5,51, 21,66±6,58, 13,02±5,40 olarak, Öz Etkililik Ölçeği puan ortalaması ise 6,15±1,33 olarak bulundu. Korelasyon ve regresyon analizleri sonucunda, hastalardaki damgalamanın öz etkililik üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etkisinin olduğu saptandı. Ölçümler arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu bulundu (r=-0,265; p=0,000). Damgalamanın öz etkililik düzeyini azalttığı saptandı (R²=0,067; F=22,691; p=0,000).
Özet (Çeviri)
The study was conducted to examine the effect of stigmatization on self-efficacy in patients with Type 2 diabetes. This descriptive, cross-sectional and correlational study was conducted with 303 patients who applied to the endocrine outpatient clinic of a training and research hospital in Istanbul. Information Form, Type 2 Diabetes Stigma Assessment Scale and Diabetes Self-Efficacy Scale were used to collect data. Descriptive statistics, Student's t-test, One-way ANOVA test, Pearson Correlation Analysis and Linear Regression Analysis were used to evaluate the data. The mean age of the patients was 46.70±11.23 years; 54.1% were male, 67.3% were married, and 38.9% were high school graduates. Patients' Type 2 Diabetes Stigma Assessment Scale total and treated differently, blame and judgment, and self-stigmatization subscale mean scores were 50.31±14.68, 15.63±5.51, 21.66±6.58 and 13.02±5.40, respectively, and the Self-Efficacy Scale mean score was 6.158±1.33. As a result of correlation and regression analyses, it was determined that stigmatization had a statistically significant effect on patients' self-efficacy. A significant negative correlation was found between the measurements (r=-0.265; p=0.000). Stigma was found to reduce self-efficacy levels (R²=0.067; F=22.691; p=0.000).