Koroner anjiografi laboratuarında işlem yapılan hastaların, hastalıklarının anksiyete ve depresyon ile ilişkisi
Procedures performed in coronary angiography laboratory patients, their disease with anxiety and depression relationship
- Tez No: 885954
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Koroner arter hastalığı ( KAH ), kalp hastalıklarının en yaygın görülen şekli ve tüm dünyada en önde gelen ölüm sebebidir. Bu çalışmada, KAH ön tanısıyla kardiyoloji kliniğine yatırılan ve koroner anjiografi laboratuarında aldıkları tanı ile anksiyete ve depresyon gibi psikolojik bozuklukların ilişkilerini araştırmayı amaçladık. Koroner anjiografi yapılan 163 hasta çalışmaya dahil edildi. Tüm hastaların sosyodemografik özellikleri kaydedildi ve kardiyovasküler risk faktörleri varlığı ve devam eden medikal tedavileri yönünden değerlendirildi. Anksiyete ve depresyon düzeyleri Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği(HADÖ) ile incelendi. Elde edilen verilerin tümü SPSS 16.0 (Statistical Package for Social Sciences for Windows 16.0) programı ile analiz edildi. Grupların birbiriyle kıyaslanmasında One-Way ANOVA, Mann-Whitney U, Student-T testi ve Ki kare testi kullanıldı. Korelasyonlar için Spearman's Rho testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Coronary arterial disease (CAD), is the most prevalent observed type of heart disease and the leading cause of death in theworld. In this study, the objective was to estabilish the relationship of psychological disturbances ,such as anxiety and depression , with cardiological patients and diagnosises from the angiographic laboratory. 163 patients who had undergone coronary angiography were included in this study Sociodemographic features were recorded for all patients ; cardiovascular risk factors and continuing medical treatment were taken into consideration. The levels of anxiety and depression were examined according to Hospitalized Anxiety and Depression (HAD) measurements. All data was analysed using SPSS 16.0 (Statistical Package for Social Science for Windows 16.0). The groups were compared using One-Way ANOVA, MannWhıtney U, Student-T test, Ki square test. For correlation, Spearman's Rho test was used.