Ekrem Karadeniz Koleksiyonunun 35-39 numaralı nota defterlerindeki muhtelif fasılların incelenmesi
Exaination of the various chapters of the Ekrem Karadeniz Collection notebook no. 35-39
- Tez No: 886013
- Danışmanlar: PROF. DR. FERDİ KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalgı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 488
Özet
20.yy önemli mûsikîşinaslarından biri olan Abdülkadir Töre, Türk mûsikîsine muteber eserler bırakmıştır. Abdülkadir Töre'nin kendi el yazmasıyla hazırladığı matbu muhtelif nota defterleri Türk mûsikîsinin kayda değer koleksiyonları arasında yer almaktadır. Abdülkadir Töre tarafından yazılan bahsi geçen nota defterleri bir zaman sonra öğrencisi Ekrem Karadeniz'e intikal etmiştir. Ekrem Karadeniz'in vefatı üzerine Süleymaniye Yazma Eserler Kütüphanesine de bu defterler Ekrem Karadeniz Koleksiyonu olarak kaydedilmiştir. Bu nota defterlerinin tamamı müzik literatüründe Ekrem Karadeniz Koleksiyonu olarak bilinmektedir. Bu tür koleksiyonların akademik olarak incelenmesi Türk mûsikîsi repertuvarına yeni eserler kazandırmak araştırmamızın asıl hedefleri arasında olup, bu sebepten dolayı Ekrem Karadeniz'e yer verdik. Konumuzun amacı; Süleymaniye kütüphanesinde bulunan Abdülkadir Töre tarafından düzenlenen ve kendi el yazmasıyla, hazırladığı matbu nota koleksiyonlarından M. Ekrem Karadeniz koleksiyonu olan 35-39. muhtelif fasıllar defterlerinin transkripsiyonunu yaparak, günümüz Türkçesine aktarımı ve günümüz notasına çevirilerek müzik literatürü ve repertuvarına kazandırmaktır. Bu doğrultuda yöntem olarak kütüphaneden literatür taraması yapılıp ve koleksiyon hakkında bilgiler verilmiştir. Finale 2003 nota yazım programı ile muhtelif fasıllar notaları ve işaretleri günümüz notalarına çevrilmiştir. Transkripsiyonu yapılan nota sayfalarına QR Kod yerleştirilip günümüze kadar gelmiş olan eserleri dijital kaydı var olan bestekârlardan dinleme imkânı da sağlanmıştır. Ekrem Karadeniz Koleksiyonu 35-39 numaralı defterler içerisindeki muhtelif fasılların günümüz Türkçesi ve notasına aktarılmasıyla müzikolojik olarak yeni bir kaynak kazandırmak amaçlanmaktadır. Diğer bir taraftan notaları yazılan eserlerin varsa günümüz repertuvarındaki versiyonu ile mukayeseli incelemesi yapılmıştır. Ayrıca literatürde bulunan Ekrem Karadeniz Koleksiyonu çalışmaları taranıp, Abdülkadir Töre ve Ekrem Karadeniz'in hayatı ve sanatı üzerine olan araştırmalarımız, nitel ve nicel kaynak tarama yöntemi kullanılmıştır. Bestekârların hayatı ve sanatı ile ilgili asiklopedi, tez ve makalelerdeki yazılar toplanıp biraraya getirilmiştir. Bu çalışmada Türk makam mûsikîsindeki fasıl geleneğinden ve ustadan çırağa öğretilen hafızaya dayalı meşk yöntemi anlatılarak önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Abdülkadir Töre, one of the important musicians of the 20th century, left respected works to Turkish music. The sheet music books prepared by Abdülkadir Töre in his own handwriting are among the valuable collections of Turkish music. These note books written by Abdülkadir Töre were later transferred to his student Ekrem Karadeniz. After Ekrem Karadeniz's death, these notebooks were recorded in the Suleymaniye Manuscript Library as the Ekrem Karadeniz Collection. All of these note books are known as the Ekrem Karadeniz Collection in music literature. Academically examining such collections and introducing new works to the Turkish music repertoire is among the main goals of our research, and for this reason we included Ekrem Karadeniz. The purpose of our topic; 35-39 of the Ekrem Karadeniz collection, from the sheet music collection prepared by Abdülkadir Töre in his own handwriting, which is in the Süleymaniye library. By transcribing the various chapters book, transferring it to today's Turkish and translating it into today's notation and adding it to the musical literature and repertoire. In this regard, as a method, a literature review was made from the library and information about the collection was given. With the Finale 2003 note writing program, notes and signs of various chapters have been translated into today's notes. Transcribed sheet music By placing a QR Code, the opportunity to listen to the works of composers whose digital recordings exist has been provided. It is aimed to provide a new musicological source by translating various sections in Ekrem Karadeniz Collection notebooks numbered 35-39 into today's Turkish and notation. On the other hand, a comparative analysis of the works with written notes was made with the version in today's repertoire, if any. In addition, the Ekrem Karadeniz Collection studies in the literature were scanned, and our research on the life and art of Abdülkadir Töre and Ekrem Karadeniz was used using qualitative and quantitative source scanning methods. Articles in acyclopedias, theses and articles about the life and art of Betekars have been collected and brought together. In this study, the fasıl tradition in Turkish maqam music and the memory-based meshk method taught from master to apprentice are explained and its importance is emphasized.