Fonksiyonel düzeyde kamu harcamaları ekonomik büyüme ilişkisi: OECD ülkelerinde ampirik analiz
The relationship between the functional classification of public expenditures and economic growth: a research on OECD countries
- Tez No: 886032
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada OECD üyesi 34 ülkenin 2009-2020 yılları arasına ait fonksiyonel kamu harcamalarının ekonomik büyüme üzerine etkisi araştırılmıştır. Ancak 2009–2020 yıllarında OECD üyesi toplam 36 ülke bulunmaktadır. Bu ülkelerden 2 tanesinin (Kolombiya ve Meksika) belirtilen yıllara ait verilerine ulaşılamadığından çalışmaya dahil edilmemiştir. Araştırma verileri Dünya Bankası ve IMF'in veri tabanından alınmıştır. Çalışmada ekonomik büyümeyi ifade eden ekonomik büyüme oranı (GDP) bağımlı değişken, fonksiyonel kamu harcamalarını ifade eden genel kamu hizmetleri, savunma hizmetleri, kamu düzeni ve güvenlik hizmetleri, ekonomik işler, çevre koruma hizmetleri, iskân ve toplum refahı hizmetleri, sağlık harcamaları, kültür ve din harcamaları, eğitim harcamaları, sosyal koruma hizmetleri harcama kalemlerinin toplam kamu harcamaları içerisindeki oranı ise bağımsız değişken olarak kullanılmıştır. Araştırmanın analizinde iki aşamalı sistem GMM dinamik panel veri analizi metodu kullanılmıştır. Analiz sonucunda; fonksiyonel kamu harcama unsurları olan genel kamu hizmetleri (0.020; 0.000), savunma hizmetleri (0.017; 0.000), kamu düzeni ve güvenlik hizmetleri (0.029; 0.000), ekonomik işler (0.017; 0.000), çevre koruma hizmetleri (0.029; 0.000), iskân ve toplum refahı hizmetleri (0.025; 0.000) sağlık harcamaları (0.015; 0.000), kültür ve din harcamaları (0.024; 0.000), eğitim harcamaları (0.018, 0.000), sosyal koruma hizmetleri (0.019; 0.000) ile ekonomik büyüme arasında pozitif ilişki olduğu tespit edilmiştir. Buna göre; genel kamu hizmetlerinde %1 artış ekonomik büyüme oranına 0.02, savunma hizmetlerinde %1 artış ekonomik büyüme oranına 0.017, kamu düzeni ve güvenlik hizmetlerinde %1 artış ekonomik büyüme oranına 0.029, ekonomik işlerdeki %1 artış ekonomik büyüme oranına 0.017, çevre koruma hizmetlerinde yaşanan %1 artış ekonomik büyüme oranına 0.029, iskân ve toplum refahı hizmetlerinde %1 artış ekonomik büyüme oranına 0.025 , sağlık harcamalarında %1 artış ekonomik büyüme oranına 0.015, kültür ve din harcamalarında meydana gelen %1 artış ekonomik büyüme oranına 0.024, eğitim harcamalarında %1 artış ekonomik büyüme oranına 0.018, sosyal koruma hizmetleri harcamalarında yaşanan %1 artış ekonomik büyüme oranına 0.019 oranında katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of functional public expenditures of 34 OECD member countries on economic growth between 2009 and 2020 was investigated. However, in 2009–2020, there were a total of 36 countries that were members of the OECD. Two of these countries (Colombia and Mexico) were not included in the study because their data for the specified years could not be accessed. Research data were taken from the database of the World Bank and IMF. In the study, the dependent variable is gross domestic product (GDP), which expresses economic growth, and general public services, which express functional public expenditures, defense services, public order and security services, economic affairs, environmental protection services, housing and social welfare services, health expenditures, culture and religious expenditures, education expenditures, and social protection services expenditure items in total public expenditures were used as independent variables. Two-step system GMM dynamic panel data analysis method was used in the analysis of the research. As a result of the analysis; general public services (0.020; 0.000), defense services (0.017; 0.000), public order and security services (0.029; 0.000), economic affairs (0.017; 0.000), environmental protection services (0.029; 0.000), housing and community welfare services (0.025; 0.000) health expenditures (0.015; 0.000), culture and religion expenditures (0.024; 0.000), education expenditures (0.018, 0.000), social protection services (0.019; 0.000) positive relationship between economic growth. According to this; A 1% increase in general public services increases the economic growth rate by 0.02, a 1% increase in defense services increases the economic growth rate by 0.017, a 1% increase in public order and security services increases the economic growth rate by 0.029, a 1% increase in economic affairs increases the economic growth rate by 0.017, and 1% in environmental protection services increases the economic growth rate by 0.029. increase in the economic growth rate by 0.029, 1% increase in housing and social welfare services by 0.025 on the economic growth rate, 1% increase in health expenditures by 0.015 on the economic growth rate, 1% increase in culture and religious expenditures by 0.024 on the economic growth rate, 1% increase in education expenditures by 0.024 on economic growth rate, and a 1% increase in social protection services expenditures contributes 0.019 to the economic growth rate.