Kamu harcamalarının fonksiyonel sınıflandırılmasından hareketle Türkiye'de kamu harcamaları ekonomik büyüme ilişkisinin Keynesyen görüş ve Wagner Kanunu perspektifinden açıklanması
Moving from the functional classification of public spending explaining the relationship between economic growth and public expenditure in Turkey from the perspective of Keynesian view and Wagner's Law
  1. Tez No: 639486
  2. Yazar: SAMET TAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF MURATOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çalışmada Türkiye ekonomisi için fonksiyonel sınıflandırma kapsamında Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu'na ekli (I), (II) ve (III) sayılı cetvelde yer alan merkezî yönetim kapsamındaki kamu idarelerinin birinci düzey faaliyetlerini temsil eden harcama kalemleri ile Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) arasındaki nedensellik ilişkisi 2006:Q1-2019:Q4 dönemi üç aylık verileri kullanılarak analiz edildi. Çalışmanın birinci bölümünde kamu harcaması kavramı, kamu harcamalarının sınıflandırılması, kamu harcamalarının artış nedenleri, kamu harcamalarının artışını açıklayan bazı görüşler açıklandı. İkinci bölümde Türkiye'de kamu harcamaları ve ekonomik büyümenin seyri hakkında bilgi verildi ve konuyla ilgili geçmişte yapılan çalışmalara değinildi. Uygulama aşamasında ilk olarak serilerin birim kök dereceleri Augmented Dickey Fuller (ADF) testi ve Phillips Perron testi ile incelendi. Birim kök testi sonuçlarına göre GSYİH birinci dereceden birim kök içermekteyken, kamu harcaması serilerinin bir kısmının birim kök içermediği ve bir kısmının da birinci derceden birim kök içerdiği gözlemlenmiştir. Daha sonra nedensellik ilişkisi Todo-Yamamoto nedensellik testi ile incelenmiş ve Gayri Safi Yurtiçi Hasıladan (SLRGSYİH) Çevre Koruma Hizmetleri (SLRÇKH), Dinlenme Kültür ve Din Hizmetleri (SLRDKDH), Eğitim Hizmetleri (SLREH), İskan ve Toplum Refahı Hizmetleri (SLRITRH), Sağlık Hizmetleri (SLRSH), Savunma Hizmetleri (SLRSVH) değişkenlerine ve Kamu Düzeni ve Güvenlik Hizmetleri (SLRKDGH) değişkeninden Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (SLRGSYİH) değişkenine doğru tek yönlü nedensellik bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
For Turkey's economy in this working within the scope of functional classification, the causality relationship between the expenditure items representing the first level activities of public administrations within the scope of central government included in the tables (I), (II) and (III) attached to the Public Financial Management and Control Law and the Gross Domestic Product (GDP) is analyzed using quarterly data of 2006:Q1-2019:Q4. In the first part of the study public expenditures concept, classification of public expenditures, some views explaining the increase in public expenditures are mentioned. In second part information is given on public spending and the course of economic growth in Turkey and past studies on the subject are mentioned. At the application stage, the unit root grades of the series are first examined by Augmented Dickey Fuller (ADF) test and Phillips Perron test. According to the results of unit root test, it is observed that while GDP includes first-order unit root, some of the public expenditure series do not contain unit root and some of them contain first-order unit root. Then, the causality relationship between them is examined with the Todo-Yamamoto causality test and one-way causality is found from Gross Domestic Product (SLRGDP) to Environmental Protection Services (SLRÇKH), Recreation, Culture and Religious Services (SLRDKDH), Education Services (SLREH), Settlement and Community Welfare Services (SLRITRH), Health Services (SLRSH), Defense Services (SLRSVH) variables and from Public Order Security Services (SLRKDGH) variable to Gross Domestic Product (SLRGDP) variable.