Multipl skleroz hastalarında transorbital sonografi ile ölçülen optik sinir çapının ve optik sinir kılıf çapının klinik, radyolojik ve elektrofizyolojik parametreler ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between optic nerve diameter and optic nerve sheath diameter measured by transorbital sonography with clinical, radiological, and electrophysiological parameters in multiple sclerosis patients
- Tez No: 886050
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇETİNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı multipl skleroz (MS) gibi zaman içinde subklinik optik atrofi ile gelişebilecek hasta gruplarında transorbital sonografi (TOS) ve manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ile yapılan optik sinir çapı (OSÇ) ve optik sinir kılıf çapı (OSKÇ) ölçümlerinin güvenilirliğini değerlendirmektir. Bunun yanı sıra MS hastalarında TOS ile yapılan OSÇ ve OSKÇ ölçümlerinin sağlıklı bireylerle karşılaştırılması ve bu parametrelerin hastalığın takibinde kullanılan klinik, radyolojik ve elektrofizyolojik parametreler ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma kesitsel ve olgu-kontrol bir çalışma olarak tasarlandı. Çalışma Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde gerçekleştirildi. Çalışmaya dahil edilme ve dışlama kriterlerine uygun olarak kesin MS tanısı ile takipli 81'i relapsing remitting MS (RRMS), 19'u sekonder progresif MS (SPMS), 2'si primer progresif MS (PPMS) olmak üzere 102 hasta ve 34 sağlıklı kontrol dahil edildi. Tüm katılımcıların demografik verileri ve MS hasta grubundaki katılımcıların klinik özellikleri kaydedildi. Hastaların Genişletilmiş Engellilik Durum Ölçeği (EDSS) ölçümleri yapıldı. MS hasta grubundaki bireylere aynı gün içinde her bir göz için TOS, orbita MRG, görsel uyarılmış potansiyeller (VEP) ve optik koherans tomografiye (OKT) tetkikleri uygulandı. TOS ve MRG'de OSÇ ve OSKÇ ölçümleri, VEP'te P100 latans ve amplitüd ölçümleri, OKT'de peripapiller retina sinir lifi tabakası (pRSLT) ölçümleri kaydedildi. Sağlıklı kontrol grubunda ise normal ölçüm aralıklarının tespiti amacıyla TOS ile OSÇ ve OSKÇ ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the reliability of optic nerve diameter (ONSD) and optic nerve sheath diameter (ONSD) measurements made with transorbital sonography (TOS) and magnetic resonance imaging (MRI) in patient groups that may progress with subclinical optic atrophy over time, such as multiple sclerosis (MS). In addition, it aimed to compare ONSD and ONSD measurements made with TOS in MS patients with healthy individuals and to evaluate the relationship of these parameters with clinical, radiological, and electrophysiological parameters used in the follow-up of the disease. Materials and methods: This study was designed as a cross-sectional and case-control study. The study was conducted at Evliya Çelebi Training and Research Hospital, Faculty of Medicine, Kütahya Health Sciences University. The study included 102 patients meeting the inclusion and exclusion criteria, comprising 81 with relapsing-remitting multiple sclerosis (RRMS), 19 with secondary progressive multiple sclerosis (SPMS), and 2 with primary progressive multiple sclerosis (PPMS), as well as 34 healthy controls (HC). Demographic data for all participants and clinical characteristics of those in the MS patient group were recorded. The Expanded Disability Status Scale (EDSS) was administered to the patients. On the same day, each patient underwent TOS, orbital MRI, visual evoked potentials (VEP), and optical coherence tomography (OCT) examinations for each eye. TOS and MRI were used to measure OND and ONSD, VEP was used to measure P100 latency and amplitude, and OCT was used to measure peripapillary retinal nerve fiber layer (pRNFL) thickness. In the HC group, OND and ONSD were measured using TOS to establish normal measurement ranges.