Yunan mitolojisinde kozmogoni ve yaratılış
Cosmogony and creation in Greek mythology
  1. Tez No: 886072
  2. Yazar: BETÜL ÇİMEN IŞIKAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez, Yunan mitolojisindeki kozmogoni ve yaratılış hikayelerini incelemektedir. Aynı zamanda mitlerin genel özellikleri ve bu mitlerin antik Yunan toplumundaki rolü üzerinde durulur. Mitlerin, toplumun değerlerini, dünya görüşünü ve evrenin işleyişini nasıl açıkladığına dair genel bir bakış sunulur. Mitlerin sembolik anlatımları ve öğretici nitelikleri, kozmogoni mitleri bağlamında incelenir. Yunan mitolojisi, antik Yunan kültürünün kozmik düzen ve evrenin kökenleri hakkındaki inançlarını yansıtan zengin bir efsane ve hikâye bütünüdür. Tez, Hesiodos'un Theogonia adlı eserinden başlayarak, Yunan mitolojisindeki evrenin başlangıcına dair mitleri ve tanrıların soy ağacını ele alır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the cosmogony and creation stories in Greek mythology. It also emphasises the general characteristics of myths and their role in ancient Greek society. An overview of how myths explain the values of society, its worldview and the workings of the universe is presented. The symbolic expressions and instructive qualities of myths are analysed in the context of cosmogony myths. Greek mythology is a rich body of myths and stories reflecting the beliefs of ancient Greek culture about the cosmic order and the origins of the universe. Starting from Hesiodos' Theogonia, the thesis deals with the myths of the beginning of the universe and the genealogy of the gods in Greek mythology.