Hemen hemen büzülme dönüşümleri için sabit nokta teoremleri
Fixed point theorems for almost contraction mappings
  1. Tez No: 822019
  2. Yazar: EŞREF ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışması toplamda beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş için ayrılmıştır. İkinci bölüm kaynak araştırması olup tez de yararlanılan kaynakları içermektedir. Üçüncü bölümde ise tez boyunca kullandığımız topolojiksel ve metriksel kavramlara yer verilmiştir. Dördündü bölümde, ortogonal metrik uzay kavramı tanıtılarak ortogonal metrik uzaylarda yapılan bazı sabit nokta çalışmalarına yer verilmiştir. Sonra ise tezimizin orijinal konularını olan hemen hemen büzülme tipli ortogonal 𝐹-büzülme dönüşümü ve küme değerli hemen hemen büzülme tipli ortogonal 𝐹-büzülme dönüşümü tanımlanarak sabit nokta teoremleri incelenip, özgün örnekler verilmiştir. Son olarak ise beşinci bölümde orijinal sonuçlarımızdan elde edilen sonuçlara ve bu sonuçlara ek literatüre katkı olarak ne yapılabileceği hakkında öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters in total. The first chapter is devoted to introduction. The second chapter is the literature review and contains the references used in the thesis. The third chapter introduces the topological and metric concepts used throughout the thesis. In the fourth chapter, the concept of orthogonal metric space is introduced and some fixed point studies on orthogonal metric spaces are given. Then, the orthogonal 𝐹-contraction contraction with almost contraction type and orthogonal 𝐹-contraction contraction with set-valued almost contraction type, which are the original topics of our thesis, are defined, fixed point theorems are analyzed and original examples are given. Finally, in the fifth section, we conclude with the results obtained from our original results and suggestions on what can be done to contribute to the literature.