Mustafa Kemal Atatürk'ün İstanbul'daki mekanları
The places of Mustafa Kemal Atatürk in Istanbul
- Tez No: 886092
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖKKEŞ KÜRŞAD KARACAGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tez çalışması Mustafa Kemal Atatürk'ün İstanbul'daki mekanlarını tanıtmayı hedeflemiştir. Cumhuriyetimizin kurucusu, inkılapların uygulayıcısı Gazi Mustafa Kemal Atatürk eylemleriyle dünya tarihine adını yazdırmış, düşünceleriyle hala Türk toplumuna yön veren bir liderdir. Onun eylemleri kadar yaşadığı iz bıraktığı mekanlar, milli bilincin edinilmesinde ve toplumsal aidiyetin kazanılmasında önemli bir rol üstlenirler. Mekânlar, geçmişin ruhunu koruduğu ve o oranda da yansıttığı için kollektif hafıza açısından önemli bir role sahip olmuştur. Bu bağlamda Atatürk'ün İstanbul'da ikamet ettiği ya da uğradığı her bir mekan, tarihsel olayların anısını hafızalarda yaşatan ulusal tarihimizin önemli zaman dilimleridir. Atatürk'ün İstanbul ile ilişkisi yüksek eğitimi için kayıt yaptırdığı Harp Okulu'nda başlamış. Dolmabahçe Sarayı'nda vefatı ile son bulmuştur. 1899-1938 yılları arasını kapsayan tez çalışması giriş ve dört ana bölümden oluşmuştur. Bu bağlamda çalışmanın özünü oluşturan“mekan”kavramı açıklanarak tarihi mekanların önemi anlatılmıştır. Çalışmada 1899-1919 arasında Mekteb-i Harbiye, Akaretler 76 Numaralı Ev, Pera Palas, Fansaların Evi, Şişli-Kasapyan Evi; 1927-1938 arasında Dolmabahçe Sarayı, Florya Deniz Köşkü, Savarona Yatı çalışılmıştır. Bununla beraber Atatürk'ün İstanbul'da ikamet ettiği mekanların tarihi, bu mekanlardaki faaliyet ve temasları, siyasi ve sosyal ilişkileri anlatılırken mekanlar arasında kopukluk olmaması için Atatürk'ün hayatı, ana hatlarıyla çalışmaya dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study aims to introduce Mustafa Kemal Atatürk's spaces in Istanbul. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, the founder of the Republic of Turkey and the implementer of the reforms, is a leader who has written his name in world history with his actions. His thoughts still guides the Turkish society. As well as his actions and reforms, the places where he left his mark play an important role in earning national consciousness and social belonging. Spaces have an important role in collective memory because they preserve the spirit of the past and reflect it to present. In this context, each place where Atatürk resided or visited in Istanbul has an importance in the time period of Turkish national history that keeps the memory of historical events alive. Atatürk's relationship with Istanbul started at the Military Academy, where he enrolled for his higher education. It ended with his death in Dolmabahçe Palace. The thesis, covering the years 1899-1938, consists of an introduction and four main chapters. In this context, the concept of“space”, which forms the mainstay of this study and the importance of historical places are explained. Military Academy at Harbiye, Akaretler House No. 76, Pera Palace Hotel, Fansalar House, Şişli-Kasapyan House between 1899-1918 and Dolmabahçe Palace, Florya Marine Mansion and Savarona Yacht between 1927-1938 were studied. While the history of the places and Atatürk's activities, contacts, political and social relations are explained in these places, Atatürk's life is also included in outline to avoid any disconnection between the places.