Mütareke dönemi İstanbul'unun Anadolu Yakası
The Anatolian Side of Istanbul's Armistice period
  1. Tez No: 886093
  2. Yazar: NÜKHET ÖZDEMİR ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN BEYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
1453 yılından beri Osmanlı'ya başkent olan İstanbul, I. Dünya Savaşı'nda Osmanlının yenilen devletler arasında olması nedeniyle işgale uğramış, güçler birliğine bağlı devletler için tam bir av haline gelmiştir. 30 Ekim 1918'de imzalan Mondros Mütarekesi sonrası 13 Kasım 1918'de fiilen işgal edilen İstanbul, 16 Mart 1920'de de resmen işgal edilmiştir. İstanbul'da yüzyıllarca beraber yaşayan azınlıklar ile birliktelik bozulmuş, Mütareke Dönemi boyunca Rum ve Ermeni çeteler ile Türk birlikleri arasında çatışmalar yaşanmıştır. Bu çatışmalar Milli Mücadele kazanılıncaya kadar da devam etmiştir. Bu eylemler İstanbul'un Anadolu Yakası'nda ise yoğun bir şekilde yaşanmıştır. Bölgenin, İstanbul'un Anadolu'ya açılan tek kapısı olması nedeniyle stratejik öneme sahip olması bu eylemlerin yaşanmasında en önemli sebep olmuştur.
Özet (Çeviri)
Istanbul, the capital of Ottoman Empire since 1453, was occupied due to being one of the defeated states in World War 1 and had become an open target for those countries that adopts the seperation of powers. After signing Armstice of Mudros on October 30, 1918 and to be so-called occupied on November 13, 1928 Istanbul was officially occupied on March 16, 1920. The unity with minorities who had live together in Istanbul for centuries was disrupted and conflicts between Greek and Armenian gangs with Turkish troops took place throughout the Armistice Period. These clashes continued until the War of Independence was won. These hostilities have instensely experienced on the Anatolian side of Istanbul. The region itself has been the most significant reason for the conflicts since it's geopolitical importance as it is the only gateway of Istanbul to Anatolia.