Havalimanlarındaki hizmet karşılaşmaları üzerine sosyal ve çevresel sürdürülebilirlik kapsamında bir araştırma
A research on service encounters at airports within the scope of social and environmental sustainability
  1. Tez No: 922379
  2. Yazar: FURKAN KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ATALIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Havacılık sektörü, havalimanı işletmeciliği ve havalimanı pazarlaması geçmişten günümüze kadar sürekli değişim ve gelişim göstermiştir. Bu süreçte, havayolu işletmelerinin her geçen yıl değer kazanması ve dünya genelinde havayollarını tercih eden yolcu sayılarında gerçekleşen artışlar, havalimanı pazarlaması konusunun öneminin yöneticiler tarafından daha iyi anlaşılmasını sağlamıştır. Günümüzde kaynakların sınırlı olması ve buna karşın ihtiyaçların sürekli artması, sürdürülebilirlik ve yeşil pazarlama kavramlarını çağımızın en önemli konuları haline getirmiştir. Çevresel sorunların artışı ve doğal kaynakların hızla tükenmesi, bireylerin ve işletmelerin daha sorumlu ve bilinçli yaklaşımlar geliştirmesini gerektirmektedir. Çalışmada bu amaçla çevresel farkındalık, çevresel sürdürülebilirlik, çevresel değer, yeşil imaj, yeşil güven, yeşil müşteri tatmini ve yeşil ağızdan ağıza iletişim faktörleri gibi sosyal sürdürülebilirlik, çevresel sürdürülebilirlik ve yeşil pazarlama kavramları ile yakından ilişkili olan faktörlerden oluşan, ayrı ayrı çalışmalarda farklı zamanlarda kullanılmış olan ölçeklerden yararlanılarak analizler gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında kullanılan ölçeklerin farklı yöntem ve disiplinlerde kullanıldığı görülmektedir. Ancak, oluşturulan model ve kullanılan bu ölçekler ilk defa yeşil pazarlama ve sürdürülebilirlik kapsamında havacılık sektörü için uyarlanmıştır. Araştırmada anket yöntemi ile katılımcılardan toplanan veriler doğrultusunda bir Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) oluşturulmuş ve bu model aracılığıyla ilişkili faktörler arasındaki ilişkiler analiz edilip yorumlanmıştır. Modeldeki uyum değerlerinin kabul edilebilir sınırlar içinde olduğu tespit edilmiştir. Analizler sonucunda farklı düzeylerde faktör yüklenimleri elde edilmiş olup, bu durum faktörler arasındaki ilişkilerin açıklanabilirlik düzeylerinin de çeşitlilik göstermesine neden olmuştur. Model, özellikle havalimanlarındaki hizmet karşılaşmalarının sosyal ve çevresel sürdürülebilirlik perspektifinde yolcu ve ziyaretçilerin tutumlarını detaylı bir şekilde değerlendirmeyi amaçlamıştır. Elde edilen bulgular, havalimanlarının hizmet stratejilerinin sürdürülebilirlik ilkeleri doğrultusunda yeniden şekillendirilmesi için somut öneriler sunmaktadır. Araştırma, bu yönüyle hem akademik literatüre katkı sağlamakta hem de uygulamaya yönelik önemli çıkarımlar içermektedir.
Özet (Çeviri)
Aviation sector, airport management and airport marketing have shown continuous change and development from past to present. In this process, the increase in the value of airline businesses every year and the increase in the number of passengers who prefer airlines worldwide have made the importance of airport marketing better understood by the managers. Today, the limited resources and the continuous increase in needs have made the concepts of sustainability and green marketing the most important issues of our age. The increase in environmental problems and the rapid depletion of natural resources require individuals and businesses to develop more responsible and conscious approaches. In this study, for this purpose, analyses were carried out by using scales that were used in different studies at different times, consisting of factors that are closely related to social sustainability, environmental sustainability and green marketing concepts such as environmental awareness, environmental sustainability, environmental value, green image, green trust, green customer satisfaction and green word-of-mouth communication factors. It is seen that the scales used within the scope of the study are used in different methods and disciplines. However, the model and the scales used in this study have been adapted for the first time for the aviation sector within the scope of green marketing and sustainability. In the study, a Structural Equation Model (SEM) was created in line with the data collected from the participants through the survey method and the relationships between the related factors were analysed and interpreted through this model. It was determined that the fit values in the model were within acceptable limits. As a result of the analyses, different levels of factor loadings were obtained and this situation caused the explanatory levels of the relationships between the factors to vary. The model aims to evaluate the attitudes of passengers and visitors in detail, especially in the perspective of social and environmental sustainability of service encounters at airports. The findings obtained provide concrete suggestions for reshaping the service strategies of airports in line with sustainability principles. In this respect, the research both contributes to the academic literature and has important implications for practice.