Türkiye'de konut politikaları ve devlet eliyle üretilen konutların ideoloji – ekonomi ekseninde incelenmesi
Housing policies in türkiye and examination of state-produced housing on the axes of ideology and economy
  1. Tez No: 886110
  2. Yazar: SERKAN DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN PILEHVARIAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi ve Kuramı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Modern dünyaya ayak uydurma çabasıyla kurulan Türkiye Cumhuriyeti, şüphesiz her alana bu ideolojiyi yansıtmaya çalıştı. Bu alanlardan biri de mimarlıktı. Mimarlığın sosyal manada önemli bir öğesi olan konutun ise, özellikle önce yeni kurulan başkent Ankara'da, sonrasında ise köyden kente geçişin hızlandığı dönemlerde büyük şehirlerde, devlet eliyle üretimi hızlandı. Çalışmada, ekonomi ve ideoloji ekseninde, devletin konut tasarımı ve üretiminde izlediği yolun incelenmesi hedeflenmektedir. Bu bağlamda konut politikaları üzerinden devletin toplum mühendisliği kurgusunun kavranmasına çalışılacaktır. Küresel manada birtakım ekonomistler ve felsefeciler tarafından benzeri konular çalışılmış olsa da özellikle Türkiye üzerine literatür yeterli görünmemektedir. Bakıldığında büyük çoğunluğun genel kavramları oturtmaya çalıştığı ancak özelde sistematik bir analiz yapılmadığı fark edilir. Mimari açıdan incelemeler ise yok denecek kadar azdır. Sonuç olarak bu çalışmada, yukarıda bahsedilen inceleme yapılıp, Türkiye'nin yaşadığı siyasi ve ekonomik değişim ve dönüşüm noktalarına bağlı olarak birtakım sonuçlara varılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The Republic of Türkiye, founded in an effort to keep up with the modern world, undoubtedly tried to reflect this ideology in every field. One of these fields was architecture. Housing, which is a socially important element of architecture, was produced by the state, first in the newly established capital Ankara and then in the big cities when the transition from rural to urban areas accelerated. The study aims to analyze the path followed by the state in the design and production of housing on the axis of economy and ideology. In this context, an attempt will be made to understand the social engineering fiction of the state through housing policy. Although similar issues have been studied by a number of economists and philosophers globally, the literature on Türkiye in particular does not seem to be sufficient.. When we look at it, we realize that the vast majority try to establish general concepts, but there is no systematic analysis in particular. Architectural studies are almost non-existent.