Bor katkılı ZnO yapıların kaplanması ve karakterizasyonu
Coating and characterization of boron doped ZnO structures
  1. Tez No: 886119
  2. Yazar: ÖZGE HARMANŞAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL ERTUĞRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, katkısız ve Bor katkılı ZnO ince filmler, sabit sıcaklıkta optik cam altlıklar üzerine püskürtme yöntemi kullanılarak büyütülmüştür. Büyütülen ince filmlerin yapısal ve optik özellikleri araştırılmıştır. Elde edilen filmlerin X-ışını kırınım (XRD) analizleri ile kristal yapıları, tane büyüklükleri araştırılmış olup, tüm filmlerin polikristal yapıda oldukları belirlenmiştir. Taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile film yüzeylerinde oluşan tanelerin şekilleri ve büyüklükleri incelenmiştir. UV-vis spektrofotometresi ile alınan optik geçirgenlik analizlerinden filmlerin geçirgenlikleri, yasak enerji aralıkları (Eg) gibi optik özellikleri araştırılmıştır. Bu analizler sonucunda katkılamanın filmlerin yapısal ve optiksel özelliklerine etki ettiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, undoped and boron doped ZnO thin films were deposited on glass substrates by Spray Pyrolysis method. The influence of doping on structural and optics properties of thin films deposited by Spray Pyrolysis was investigated. For this purpose, crystal structure, grain sizes of the obtained films were investigated by X-ray diffraction (XRD) analysis and all the films were polycrystalline structure. The shapes and sizes of the grains formed on the film surfaces were examined by scanning electron microscopy (SEM). Optical properties of the films such as transmittance at visible and ultraviolet region, forbidden energy gap were investigated by UV-vis spectrophotometer. As a result of this analysis, doping has major effect on the structural and optical properties of the films.