Fama–French Üç Faktör ve Beş Faktör Modellerinin BİST İmalat Sektöründe test edilmesi: COVID-19 dönemi ve öncesi
Testing the Fama–French Three-Factor and Five-Factor Models in the BIST Manufacturing Sector: Pre-and-during COVID-19 period
- Tez No: 886141
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜSLÜM POLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Hisse senetlerinde beklenen getirinin tahmin edilmesi bireysel ve kurumsal yatırımcıların yanı sıra portföy yöneticileri açısından da oldukça önem arz etmektedir. Bu nedenle birçok model geliştirilmiş ve literatüre kazandırılmıştır. Yatırımcılara ve portföy yöneticilerine faydalı bilgiler sağlayacağı düşünülen bu çalışmanın temel amacı; Fama–French Üç Faktörlü Model ile Beş Faktörlü Modelin Covid-19 Pandemi öncesi, Covid-19 Pandemi dönemi ve bir bütün olarak 2012 – 2021 döneminde BIST İmalat sektöründe geçerliliğini sınamaktır. Çalışmada BIST İmalat sektörüne kayıtlı 143 firmanın 2012 – 2021 dönemine ait aylık verileri kullanılarak araştırma gerçekleştirilmiştir. Fama–French Üç Faktörlü Model ile Beş Faktörlü Modelin geçerliliğini sınamak için Fama–French'in çalışmaları ile aynı şekilde EKK testi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda Üç Faktörlü Model ile Beş Faktörlü Modellerde sadece Pazar faktörü faktörünün %1 anlamlılık düzeyinde anlamlı olduğu tespit edilmiştir. Üç Faktörlü Modelde Covid-19 Pandemi dönemi için Değer faktörünün % 10 önem seviyesinde anlamlı olduğu saptanmıştır. Beş Faktörlü Modelde bütün olarak 2012 – 2021 dönemi için Yatırım faktörünün %10 anlamlılık düzeyinde istatistiksel açıdan anlamlı olduğu belirlenmiştir. Ancak diğer faktörlerin anlamlı olmadığı saptanmıştır. Dolayısıyla Covid-19 Pandemi öncesi, Covid-19 Pandemi dönemi ve bir bütün olarak 2012 – 2021 dönemleri için Fama–French Üç Faktörlü Model ile Beş Faktörlü Modelin BIST İmalat sektöründe geçerli olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Predicting the expected return on stocks is of great importance for individual and institutional investors as well as portfolio managers. Therefore, many models have been developed and introduced into the literature. The main purpose of this study, which is thought to provide useful information to investors and portfolio managers, is to test the validity of the Fama-French Three-Factor Model and Five-Factor Model in the BIST Manufacturing sector before the Covid-19 Pandemic, during the Covid-19 Pandemic period, and overall from 2012 to 2021. The research was conducted using monthly data from 143 companies registered in the BIST Manufacturing sector for the period 2012 – 2021. The Ordinary Least Squares (OLS) test was used to test the validity of the Fama-French Three-Factor Model and Five-Factor Model in the same manner as Fama and French's studies. The analyses revealed that only the Market factor was significant at the 1% significance level in both the Three-Factor and Five-Factor Models. In the Three-Factor Model, the Value factor was found to be significant at the 10% significance level for the Covid-19 Pandemic period. In the Five-Factor Model, the Investment factor was statistically significant at the 10% significance level for the overall period of 2012 – 2021. However, other factors were found to be insignificant. Therefore, it was determined that the Fama-French Three-Factor Model and Five-Factor Model were not valid in the BIST Manufacturing sector for the periods before the Covid-19 Pandemic, during the Covid-19 Pandemic, and overall from 2012 to 2021.