Lefort I cerrahisi sonrası nazal septum konumundaki değişimin incelenmesi
Evaluation of changes in nasal septum position after lefort I surgery
  1. Tez No: 886140
  2. Yazar: BARIŞ CANBAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL YILANCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışmamızın amacı Le Fort I osteotomisi sonucu maksillanın öne alınma, gömülme veya sarkıtılma miktarları ile septum deviasyon açısı ve septum deviasyon hacmi arasında ilişki ve korelasyonu tespit etmektir. Ayrıca maksillanın söz konusu hareketleri sonrası nazal profildeki değişimin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Hasta gruplarına Le Fort I cerrahisi öncesi ve sonrası İstanbul Medipol Üniversitesi Mega Hastaneler Kompleksi arşivlerinde ameliyat öncesi ve sonrası olmak üzere en az ikişer konik ışıklı bilgisayarlı tomografi kaydı olan 48 hasta dahil edilmiştir. Nazal septumda gerçekleşen değişiklikler, septum deviasyon hacmi ve septum deviasyon açısı ölçülerek değerlendirilmiştir. Nazal profil adına da alar taban genişliği, nazal genişlik ve nazolabial açı değişimlerine bakılmıştır. Septum deviasyon açısı olarak anterior nazal spinadan crista galli'ye çizilen doğru ile crista galli'den deviye nazal septumun uç noktasına çizilen doğru arasındaki açı kullanılmıştır. Septum deviasyon hacmi olarak ise anterior nazal spina ve crista galli'yi kesen düzlem ile deviye nazal septumun konkav tarafındaki septum mukoza arasında kalan boşluk ele alınarak bu boşluğun hacmi, septumun tüm antero-posterior uzunluğu boyunca ölçülmüştür. Nazolabial açı olarak subnazale ve labiale superius'tan geçen çizgiyle columella arasındaki açı kullanılmıştır. Nazal genişliği ölçerken sağ ve sol burun kanadı arasındaki en geniş mesafe; alar taban genişliğini ölçerken ise sağ ve sol burun kanadı kurvatürü arasındaki mesafe ele alınmıştır. Çalışma grupları A noktasının sagittal düzlemdeki hareketine göre belirlenmiştir. Vertikal hareketler için sınır değer 1,5 mm ve fazlası; sagittal hareketler için ise 4 mm ve fazlası olarak kabul edilmiştir. Bu şekilde 8'er kişiden oluşan homojen 6 grup karşılaştırılmıştır. Ameliyat öncesi ve sonrası septum deviasyon hacmi ve septum deviasyon açısı değerleri, gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Gömme miktarının 1,5 mm ve üzeri olduğu Grup 3 ve Grup 5'in septum deviasyon hacmi ve septum deviasyon açısı değerlerinde ameliyat öncesi ve sonrası arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Maksiller ilerletme miktarı, septum deviasyonunda önemli bir fark yaratmazken maksiller gömme yapılan hastalarda deviasyon miktarı daha fazla bulunmuştur. Ayrıca nazal profildeki ölçümlere baktığımızda maksillanın hareket yönünden bağımsız olarak nazal genişlik ve alar taban genişliğinin artma eğiliminde olduğu ve nazolabial açının hafifçe azaldığı görülmüştür. Nazolabial açıda gruplar arasında anlamlı bir değişiklik gözlenmemiştir. Alar taban ve nazal genişlikteki artış, sagittal hareketi 4 mm'den fazla ve dikey hareketi 1,5 mm'den az olan Grup 1'de anlamlı olarak en yüksek bulunmuştur. Sonuç olarak Le Fort I osteotomisi nazal septumun uzaysal pozisyonunda istenmeyen değişikliklere yol açabilir. Bu çalışma maksiller ilerletmenin septum deviasyonunda önemli etkisinin olmadığını ancak maksiller gömme hareketinin deviasyon miktarını arttırdığını göstermiştir. Ayrıca ortognatik cerrahi sonrası maksillanın hareket yönünden bağımsız olarak burun genişliği ve alar taban genişliği artma eğiliminde ve nazolabial açının hafifçe azalma eğiliminde olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to determine the relationship between the amount of advancement, impaction and downward movement of the maxilla as a result of Le Fort I osteotomy and the septum deviation angle and septum deviation volume. It was also aimed to evaluate the change in the nasal profile after these movements of the maxilla. The patient groups included 48 patients who had at least two preoperative and two postoperative cone light computed tomography records in the archives of Istanbul Medipol University Mega Hospitals Complex before and after Le Fort I surgery. Changes in the nasal septum were evaluated by measuring the septum deviation volume and septum deviation angle. For the nasal profile, changes in alar base width, nasal width and nasolabial angle were evaluated. The angle between the line drawn from the anterior nasal spine to the crista galli and the line drawn from the crista galli to the tip of the deviated nasal septum was used as the septum deviation angle. As septal deviation volume, the space between the plane intersecting the anterior nasal spine and crista galli and the septal mucosa on the concave side of the deviated nasal septum was considered and the volume of this space was measured along the entire antero-posterior length of the septum. The angle between the line passing through the subnasale and labiale superius and the columella was used as the nasolabial angle. Nasal width was measured based on the widest distance from the right alare to the left alare. The distance from the right alar curvature to the left alar curvature was defined as the alar base width. Study groups were determined according to the movement of point A in the sagittal plane. The limit value was accepted as 1.5 mm and more for vertical movements and 4 mm and more for sagittal movements. In this way, 6 homogeneous groups consisting of 8 patients each were compared. Preoperative and postoperative septum deviation volume and septum deviation angle values did not show a statistically significant difference between the groups. There was a statistically significant difference between the preoperative and postoperative septum deviation volume and septum deviation angle values of Group 3 and Group 5, in which the amount of impaction was 1.5 mm or more. While the amount of maxillary advancement did not make a significant difference in septum deviation, the amount of deviation was found to be higher in patients with maxillary impaction. In addition, when we looked at the measurements in the nasal profile, it was observed that the nasal width and alar base width tended to increase and the nasolabial angle slightly decreased, regardless of the direction of maxillary movement. No significant change was observed between the groups in the nasolabial angle. The increase in alar base and nasal width was significantly highest in Group 1 with sagittal movement greater than 4 mm and vertical movement less than 1.5 mm. In conclusion, Le Fort I osteotomy may lead to undesirable changes in the spatial position of the nasal septum. This study showed that maxillary advancement had no significant effect on septal deviation, but maxillary impaction increased the amount of deviation. It was also found that nasal width and alar base width tended to increase and nasolabial angle tended to decrease slightly after orthognathic surgery regardless of the direction of maxillary movement.