Bleomisin'in neden olduğu akciğer toksisitesi üzerine vitamin C ve vitamin E'nin koruyucu etkileri
Effects of vitamin C and vitamin E on bleomycin-induced lung fibrosis in rats
  1. Tez No: 88617
  2. Yazar: MUSTAFA ÜNAL BOYRAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM BİTİREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Morfoloji (Histoloji ve Embriyoloji) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
-25- OZET Bu araştırmada, antioksidan etkili vitamin C ve E'nin bleomisinin neden olduğu akciğer hasarına olumlu katkıları çalışıldı. Bleomisin dişi Wistar-Albino ratlara tek ve subakut dozlarda intraperitonal uygulandı. Aynca C ve E vitaminleri de gün aşın 100 mg/kg dozlarda intraperitonal uygulandı. Hayvanların akciğer histolojik doku kesitleri ve bronkoalveolar lavaj sıvısında (BALS) total ve ayrıntılı hücre sayılan elde edildi. Bleomisin uygulanan hayvanların BALS hücre sayılarında artış gözlendi. Akciğer histolojisinde, bleomisin uygulama dozuna ve süresine bağlı olarak ilerleyen derecelerde bulgular elde edildi. Bu bulgular; başlangıçta basit bir ödemden giderek artan derecelerde pnöymoni tablosu ve nihayet fibrozis başlangıcı görüntüsündeydi. Alveoller içi ve arası başta makrofajlar olmak üzere mononüklear hücre birikimi vardı. Perivasküler hücre infiltrasyonu belirgindi. Biraz ileri aşamalarda alveol duvan kalınlaşması şekillendi. En ciddi görüntüler, fibroblastlann birikimi sonucu interstisyel alanda kalınlaşmalar şeklindeydi. Ki bu durum fibrozis başlangıcını göstermekteydi. Bleomisin akciğer toksisitesinde elde edilen bu bulguların derecesinin, antioksidan C ve E vitamini uygulamasıyla kısmen azaldığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
-26- SUMMARY Possible antioxidant effects of treatment with vitamin C or E on bleomycin- induced rat lung injury were studied. Intraperitoneal bleomycin (subacute and a single dose) was administered to female Wistar- Albino rats treated with vitamin C or E (100 mg/kg/ip). Analysis of bronchoalveolar lavage fluid (BALF) total and differantial cell counts, and lung histology were performed. It raised the total BALF cell count as a macrofhages, neutrofils and lymphocytes. Histological examination of the lungs demonstrated oedema, pneumocytes or initial fibrosis. It was obtained the thickness of the alveolar wall, accumulation of intra-alveolar macrophages, and a grade first lesion for fibrosis consisted of thickening of the interstitial septum by infiltration fibroblasts. These results were obtained correspond to the bleomycin-treated dose and time. In the rats of vitamin C or E treated were decreased both the BALF cell count and pulmoner injury.