Asrın felaketini yaşayan ortaokul öğrencilerinin deprem farkındalıklarının ve metaforlarının bu felaketi yaşamayan öğrencilerle karşılaştırılması
Comparison of the earthquake awareness and metaphors of middle school students who lived the disaster of the century with students who did not experience this disaster
- Tez No: 886196
- Danışmanlar: DOÇ. NİHAL BALOĞLU UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul öğrencilerinin deprem farkındalıklarının ve metaforlarının asrın felaketini yaşamış olma değişkenine göre farklılığını belirlemektir. Araştırma, 2023 – 2024 Eğitim Öğretim yılının Güz yarıyılında Gaziantep ve Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı toplam 6 devlet okulunda gerçekleştirilmiştir. Araştırma yöntemi nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeline uygun olup, bu yöntem nitel verilerle de desteklenmiştir. Bununla ilgili olarak Kıvrak (2019) tarafından geliştirilen deprem farkındalığı ölçeği ile eksik bırakılmış metafor formu kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verileri SPSS 21 istatistik paket programı ile analiz edilirken, nitel veriler ise içerik analizi yöntemi ile çözümlenmiştir. Araştırmanın deprem farkındalığı ölçeğinden elde edilen veriler sonucunda örneklem grubunun genel olarak deprem farkındalıkları ile deprem öncesi, deprem anı ve deprem sonrası boyutlarında deprem yaşanmışlığı değişkeni açısından anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Buna karşın deprem hakkında boyutunda depremi yaşamayan öğrencilerin lehine bir farklılık söz konusudur. Metafor formundan elde edilen verilerin sonucunda ise örneklem grubunun deprem algısının en yaygın olarak canlıların ölümü üzerine yapılandırıldığı ve depremi yaşayan öğrencilerin depremin fiziksel etkisi ile ilgili metafor yapılarının depremi yaşamayanlardan daha güçlü olduğu görülmektedir. Araştırma sonucunda deprem yaşanmışlığı fark etmeksizin bütün öğrencilerin deprem farkındalığının artırılması ve öğrencilerin deprem yaşanmışlığı ile ilgili travmalarının giderilmesi için desteklenmesi yönünde öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the differences in earthquake awareness and metaphors of middle school students based on the variable of having experienced the disaster of the century. The research was conducted in the Fall semester of the 2023–2024 academic year in a total of six public schools affiliated with the Gaziantep and Ankara Provincial Directorates of National Education. The research method is a quantitative research method aligned with the survey model, and it is also supported by qualitative data. For this purpose, the earthquake awareness scale developed by Kıvrak (2019) and the incomplete metaphor form were used. The quantitative data of the study were analyzed using the SPSS 21 statistical package program, while the qualitative data were analyzed using the content analysis method. The results obtained from the earthquake awareness scale indicated no significant difference in the earthquake awareness and the pre-earthquake, during-earthquake, and post-earthquake dimensions based on the variable of having experienced an earthquake. However, in the dimension of knowledge about earthquakes, there is a significant difference in favor of students who have not experienced an earthquake. The results from the metaphor form showed that the earthquake perception of the sample group was most commonly structured around the death of living beings, and that the metaphorical constructs related to the physical effects of the earthquake were stronger among students who had experienced an earthquake compared to those who had not. As a result of the study, recommendations were made to increase earthquake awareness among all students, regardless of their earthquake experience, and to support students in overcoming traumas related to their earthquake experiences.