10-12 yaş tenisçilerde ani yön değiştirme koşuları ile birlikte yapılan sağlık topu atış antrenmanlarının çeviklik, denge ve teknik becerilere etkisi
The effect of medicine ball throwing training with change of direction running on agility, balance and technical skills in 10-12 year old tennis players
- Tez No: 886206
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL GAZANFER GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
10-12 Yaş Tenisçilerde Ani Yön Değiştirme Koşuları İle Birlikte Yapılan Sağlık Topu Atış Antrenmanlarının Çeviklik, Denge ve Teknik Becerilere Etkisi Amaç: Çalışmanın amacı ani yön değiştirme koşuları ile birlikte yapılacak olan sağlık topu atış çalışmalarının kompleks bir şekilde uygulanması sonucu çeviklik, denge ve teknik becerilere etkisinin araştırılmasıdır. Yöntem: Çalışmaya aktif lisansa sahip 9 kız 9 erkek sporcudan oluşan 18 kişilik“ani yön değiştirme koşuları ile birlikte sağlık topu atış”antrenmanı uygulayacak olan“kompleks antrenman grubu”ve yine 9 kız 9 erkek sporcudan oluşan 18 kişilik rutin tenis ve kondisyon antrenmanı uygulayacak olan“klasik antrenman grubu”olarak iki grup katılmıştır. Gruplar günde 1 saat olmak üzere haftada 5 gün rutin tenis antrenmanlarına devam ederken kompleks antrenman grubu 8 hafta boyunca haftada 3 gün 45 dakikalık kompleks antrenman tasarımları uygulamıştır. Klasik antrenman grubu ise haftada yine 3 gün 45 dakikalık rutin kondisyon antrenmanlarına devam etmiştir. Sporcuların performansındaki değişimi ölçmek amacı ile T-Çeviklik, Pro Çeviklik, Yıldız Denge, Flamingo Denge, Internatıonal Tennis Number (ITN) Yer Vuruşlarında Derinlik ve Güç Testi ile ITN Yer Vuruşları Hassasiyet ve Güç Testi uygulanmıştır. İstatistiksel veriler toplandıktan sonra grupların kendi içerisindeki ön test ve son test derecelerini karşılaştırmak için Wilcoxon (eşleştirilmiş iki örnek testi), gruplar arasındaki farkı karşılaştırmak için ise Mann Whıtney-U testi uygulanmıştır. Bulgular: Kompleks antrenman grubu erkek sporcuların yaş ortalamaları 11,44±0,53 boy ortalamaları 143,56±6,60 cm, ağırlık ortalamaları 36,63±6,95 kg, kompleks antrenman grubu kız sporcuların yaş ortalamaları 11,78±0,44, boy ortalamaları 142,89±6,03, ağırlık ortalamaları 38,10±5,04 olarak tespit edilmiştir. Klasik antrenman grubu erkek sporcuların yaş ortalamaları 11,67±,0,50, boy ortalamaları 144,33±8,83, ağırlık ortalamaları 40,68±8,49, klasik antrenman grubu kız sporcuların yaş ortalamaları 11,67±0,50, boy ortalamaları 144,33±8,83, ağırlık ortalamaları 36,36±8,06 olarak tespit edilmiştir. Motorik özellikler incelendiğinde erkek sporcular arasında kompleks antrenman grubu klasik antrenman grubuna göre; T çeviklik testinde % 7, 44 Pro Çeviklik testinde % 13,52, Flamingo Denge testinde % 34,27, Yıldız Denge testinde % 13,90, ITN yer vuruşlarında derinlik ve güç testinde % 3,07, Kız sporcular arasında ise kompleks antrenman grubu klasik antrenman grubuna göre; T Çeviklik testinde % 9,35, Pro Çeviklik testinde % 12,96, Flamingo Denge Testinde % 36,40, Yıldız Denge Testinde % 15,80, ITN Yer Vuruşlarında Derinlik ve Güç Testinde % 15,47 ITN Yer Vuruşlarında Hassasiyet ve Güç Testinde % 7,74 oranında daha fazla gelişim sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The Effect of Medicine Ball Throwing Training with Change of Direction Running on Agility, Balance and Technical Skills in 10-12 Year Old Tennis Players Purpose: The aim of the study is to investigate the effects of complex application of medicine ball throwing exercises combined with sudden direction change runs on agility, balance and technical skills. Method: The“complex training group”consisting of 18 people, consisting of 9 girls and 9 boys with active licenses, who will apply“medicine ball throwing with change of direction running”training, and a“complex training group”consisting of 18 people, consisting of 9 girls and 9 boys, who will apply routine tennis and conditioning training. Two groups participated as the“classical training group”. While the groups continued their routine tennis training 5 days a week, 1 hour a day, the complex training group applied complex training designs for 45 minutes, 3 days a week for 8 weeks. The classical training group continued their routine conditioning training for 45 minutes, 3 days a week. In order to measure the change in the performance of the athletes, T-Agility, Pro Agility, Star Balance, Flamingo Balance, International Tennis Number (ITN) Depth and Power on Ground Strikes Test and ITN Groundstroke Precision and Power Test were applied. After collecting the statistical data, Wilcoxon (paired two sample test) was applied to compare the pre-test and post-test scores within the groups, and Mann Whitney-U test was applied to compare the difference between the groups. Results: The average age of the male athletes in the complex training group is 11.44±0.53, the average height is 143.56±6.60 cm, the average weight is 36.63±6.95 kg, the average age of the female athletes in the complex training group is 11.78±0. .44, average height was 142.89±6.03, and average weight was 38.10±5.04. The average age of male athletes in the classical training group is 11.67±.0.50, the average height is 144.33±8.83, the average weight is 40.68±8.49, the average age of female athletes in the classical training group is 11.67±0.50. , their average height was determined as 144.33±8.83, and their average weight was 36.36±8.06. When motoric features are examined, among male athletes, the complex training group is compared to the classical training group; 7.44% in the T agility test, 13.52% in the Pro Agility test, 34.27% in the Flamingo Balance test, 13.90% in the Star Balance test, 3.07% in the ITN groundstroke depth and power test, and among female athletes in the complex training group According to the classical training group; 9.35% in T Agility test, 12.96% in Pro Agility test, 36.40% in Flamingo Balance Test, 15.80% in Star Balance Test, 15.47% in ITN Depth and Power in Landstrikes Test 15.47% in ITN Precision and Power in Landstrikes Test It achieved a further improvement of 7.74%.