Lomber disk hernisi ameliyatı için geliştirilen erken mobilizasyon protokolünün ağrı, hastanede kalış süresi ve anksiyete düzeyine etkisi
The effect of early mobilization protocol developed for lumbar disc herniation surgery on pain, length of hospitalization and anxiety level
  1. Tez No: 886205
  2. Yazar: GÜLAY ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN ÖZBAYIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nöroşirürji, Nursing, Neurosurgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Bu araştırma, lomber mikrodiskektomiye yönelik geliştirilen erken mobilizasyon protokolünün; ağrı, hastanede kalış süresi ve anksiyete düzeyine etkisinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Yöntem: Araştırma Consolidated Standards of Reporting Trials (CONSORT) kılavuzuna göre tasarlanmış randomize kontrollü deneysel bir araştırmadır. Araştırma, 5 Ağustos 2022- 1 Ekim 2023 tarihleri arasında Türkiye'nin Batı Bölgesindeki bir Eğitim ve Araştırma Hastanesinin Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniğinde lomber disk hernisi (LDH) nedeniyle ameliyat olan 42 girişim ve 42 kontrol grubu olmak üzere toplam 84 hasta ile yapıldı. Girişim grubundaki hastalara erken mobilizasyon protokolü uygulandı. Kontrol gurubundaki hastalara klinikte uygulanan rutin bakım verildi. Araştırma verilerinin toplanmasında, 'Hasta Tanıtım Formu', 'Vizüel Analog Skala (VAS)', 'Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği (STAI)', 'Hasta İzlem Formu' ve yaşam bulgularının ölçümünde monitor kullanıldı. Araştırmanın uygulanabilmesi için Etik Kuruldan , araştırmanın yapıldığı kurumdan ve hastalardan izin alındı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler (yüzde, ortalama, standart sapma, medyan), bağımlı ve bağımsız gruplarda t testi, kategorik değişkenler için ki-kare analizi, tekrarlı ölçümler için ANOVA testi kullanıldı. Bulgular: Araştırmada kontrol grubundaki hastaların mobilizasyon sonrası ve taburculukta ağrı puan ortalamasının girişim grubundaki hastalardan daha yüksek olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the effect of early mobilization protocol developed for lumbar microdiscectomy on pain, length of hospitalization, and anxiety level. Method: This is a randomized controlled experimental study designed according to the Consolidated Standards of Reporting Trials (CONSORT) guide. The study included a total of 84 patients, 42 of whom were in the intervention group and 42 of whom were in the control group, who underwent surgery for Lumbar Disc Herniation (LDH) at the Brain and Nerve Surgery Clinic of a Training and Research Hospital in the Western Region of Türkiye between Agust 5, 2022 and October 1, 2023. The patients in the control group received the routine care provided in the clinic. In collecting the study data, 'Patient Introduction Form', 'Visual Analog Scale (VAS)', 'State and Trait Anxiety Scale (STAI)', 'Patient Monitoring Form' and a monitor were used to measure vital signs. Permission for the study was obtained from the Ethics Committee , the institution where the study was conducted and the patients. In the evaluation of data, descriptive statistical methods (percentage, mean, standard deviation, median), t test in dependent and independent groups, Chi-square analysis for categorical variables, ANOVA test for repeated measurements were used. Results: : In the study, it was determined that the mean pain score of the patients in the control group after mobilization and at discharge was higher than the patients in the intervention group.