Futbolcularda nöromüsküler antrenmanların atletik performansa etkisi
The effect of neuromuscular training on athletic performance in football players
- Tez No: 886211
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÖNENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Futbolcularda Nöromüsküler Antrenmanların Atletik Performansa Etkisi Amaç: Bu çalışma, 14-16 yaş grubu futbolcularda nöromüsküler antrenmanların atletik performansa etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Deneysel bir çalışma olan araştırmamıza gönüllü olarak 15 denek, 15 kontrol grubu olmak üzere toplamda 30 erkek futbolcu katılım sağlamıştır. (n=30) Denek grubunun demografik özellikleri (yaş 15,00±0,84 yıl, boy 171,00±9,44 cm, kilo 61,98±9,45 kg), antrenman yaşı (5,66±2,35 yıl) dır. Kontrol grubunun demografik özellikleri (yaş 14,73±0,79 yıl, boy 171,26±7,74 cm, kilo 59,26±6,78 kg), antrenman yaşı (5,53±1,88 yıl) dır. Çalışmada denge, sürat, çeviklik, kuvvet ve pliometrik antrenman parametreleri üzerinde durulmuştur. Sporculara flamingo denge testi, y balans test, durarak uzun atlama, t drill çeviklik testi ve sürat (10m, 20m, 30m) testleri uygulanmıştır. Denek grubuna futbol antrenmanlarına ek olarak haftada 3 gün, gün aşırı, 30 dakika nöromüsküler antrenmanlar uygulanmıştır. Kontrol grubu ise kendi programlarındaki futbol antrenmanlarına devam etmişlerdir. 6 haftalık çalışma sonunda sporculara son testler uygulanmış ve veriler kayıt edilmiştir. Bu verilere göre kontrol ve denek grupların sonuçlarının arasında anlamlı fark olup olmadığını test etmek amacı çalışmanın istatistiksel değerlendirmeleri IBM SPSS Statistics 26 istatistik programıyla gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilerin analizi için bağımlı ve bağımsız örneklem t-testi kullanılmıştır. Bulgular: Denek grubu ön ve son test sonuçlarını incelediğimizde durarak uzun atlama, sürat (30m) ve y balans test (sol bacak) değerlerinde anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir (p0,05). Denek ve kontrol grubu ön test sonuçlarında anlamlı bir farklılık olmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Effect of Neuromuscular Training on Athletic Performance in Football Players Purpose: This study was conducted to examine the effect of neuromuscular training on athletic performance in football players aged 14-16. Method: A total of 30 male football players participated voluntarily in our research, which is an experimental study, including 15 subjects and 15 control groups. (n=30) Demographic characteristics of the subject group (age 15.00±0.84 years, height 171.00±9.44 cm, weight 61.98±9.45 kg), training age (5.66±2, 35 years). Demographic characteristics of the control group are (age 14.73±0.79 years, height 171.26±7.74 cm, weight 59.26±6.78 kg), training age (5.53±1.88 years). The study focused on balance, speed, agility, strength and plyometric training parameters. Flamingo balance test, y balance test, standing long jump, t drill agility test and speed (10m, 20m, 30m) tests were applied to the athletes. In addition to football training, the subject group received neuromuscular training for 30 minutes, 3 days a week, every other day. The control group continued their football training in their own program. At the end of the 6-week study, post-tests were applied to the athletes and the data were recorded. According to these data, statistical evaluations of the study were carried out with the IBM SPSS Statistics 26 statistical program in order to test whether there was a significant difference between the results of the control and subject groups. Dependent and independent sample t-test was used to analyze the data obtained. Results: When we examined the pre- and post-test results of the subject group, it was determined that there was a significant difference in standing long jump, speed (30m) and y balance test (left leg) values (p0.05). There was no significant difference in the pre-test results of the subject and control groups (p>0.05).