Proprioseptif antrenmanların şut kalitesi ve seçili performans üzerine etkisi
Effect of proprioceptive trainings on shot quality and selected performance
  1. Tez No: 925194
  2. Yazar: SEDAT ARTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜRŞİT AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hakkari Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Egzersiz ve Spor Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Araştırmada, nöromusküler kontrolün yeterli seviyede gerçekleştirilmesinde etkili bir antrenman metodu olan proprioseptif antrenmanların, erkek futbolcularda şut kalitesi ve seçili performans parametrelerine etkisi incelenmiştir. Araştırma grubunu, Hakkâri Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören ve Hakkâri Üniversitesi futbol takımını oluşturan 16 erkek futbolcu oluşturmuştur. Araştırmada yarı deneysel deneme modeli olan ön test son test kontrol gruplu model kullanılmıştır. Deneklerin ön test skorları alındıktan sonra proprioseptif antrenman grubu(PAG) ve kontrol grubu(KG) olarak sekizer kişilik iki gruba ayrılmıştır (nPAG=8, nKG=8). Gruplar futbol antrenmanlarına devam ederken, PAG'na futbol antrenmanına ek olarak 8 hafta proprioseptif antrenman programı uygulandı. Grupların şut kalitesi, dikey sıçrama, İllinois çeviklik ve 30m sürat test skorlarına proprioseptif antrenmanın etkileri incelendi. Veri analizlerinde SPSS 25.0 paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In the study, the effect of proprioceptive training, an effective training method for achieving adequate neuromuscular control, on shot quality and selected performance parameters in male football players was examined. The study group consisted of 16 male football players who were students at Hakkari University Faculty of Sports Sciences and members of the Hakkari University football team. A quasi-experimental pretest-posttest control group design was employed. After obtaining the pretest scores, the participants were divided into two groups: the proprioceptive training group (PTG) and the control group (CG), each consisting of eight players (nPTG=8, nCG=8). While both groups continued their regular football training, the PTG underwent an additional proprioceptive training program for eight weeks. The effects of proprioceptive training on shooting quality, vertical jump, Illinois agility test, and 30m sprint test scores were analyzed. Data analysis was conducted using SPSS 25.0.