15-16 yaş çocuk futbolcularda hız temelli antrenmanların kuvvet-hız profilleri ve bazı parametreler üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of speed-based training on force-speed profiles and some parameters in 15-16 year old child football players
  1. Tez No: 996701
  2. Yazar: YASİN GÖKŞİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER CAN GÖKSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, 15–16 yaş grubundaki genç futbolcularda hız temelli direnç antrenmanının (Velocity-Based Training, VBT) dikey sıçrama performansı, kuvvet–hız bileşenleri ve anaerobik güç çıktıları üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışmaya aynı kulüpte yer alan toplam 60 futbolcu katılmış, sporcular rastgele olarak deney (VBT) ve kontrol gruplarına ayrılmıştır. Sekiz hafta süren müdahale sürecinde deney grubu bar hızı geri bildirimiyle bireyselleştirilen VBT protokolünü uygularken, kontrol grubu rutin antrenmanlarına devam etmiştir. Araştırmada dikey sıçrama performansı Optojump sistemiyle, bar hızı ve türetilmiş kuvvet–güç parametreleri Vitruve Linear Encoder ile, anaerobik performans ise RAST protokolüyle ölçülmüştür. Bulgular, VBT uygulamasının CMJ sıçrama yüksekliği, peak velocity, main velocity, mean power ve 1RM değerlerinde kontrol grubuna kıyasla anlamlı ve büyük etki büyüklükleriyle gelişmeler sağladığını göstermiştir (p < .05). Ayrıca RAST peak power ve mean power değişkenlerinde deney grubu lehine anlamlı iyileşmeler gözlenmiştir. Bu sonuçlar, VBT'nin düşük velocity loss eşikleriyle uygulandığında genç sporcularda patlayıcı güç, kuvvet–hız bileşenleri ve tekrar sprint performansı üzerinde etkili bir yöntem olabileceğini göstermektedir. Sonuç olarak, hız temelli antrenman yaklaşımı, genç futbolcularda nöromüsküler adaptasyonları kısa sürede destekleyebilecek, bireyselleştirilmiş yüklenmeye olanak tanıyan ve geleneksel yöntemleri tamamlayıcı nitelikte bir antrenman stratejisi olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the effects of velocity-based resistance training (VBT) on vertical jump performance, force–velocity characteristics, and anaerobic power outputs in young soccer players aged 15–16 years. A total of 60 players from the same club participated in the study and were randomly assigned to either the experimental group (VBT) or the control group. Over the eight-week intervention period, the experimental group performed a VBT protocol individualized through bar-velocity feedback, whereas the control group continued their regular training. Vertical jump performance was assessed using the Optojump system, bar-velocity and derived force–power variables were obtained using a Vitruve Linear Encoder, and anaerobic performance was evaluated via the Running-Based Anaerobic Sprint Test (RAST). Findings indicated significant improvements in the experimental group compared to the control group in countermovement jump height, peak velocity, main velocity, mean power and 1RM values (p < .05), with large effect sizes. Additionally, significant enhancements were observed in RAST peak power and mean power variables for the VBT group. These results suggest that VBT, particularly when applied with low velocity-loss thresholds, can effectively improve explosive power, force–velocity characteristics, and repeated-sprint performance in adolescent athletes. In conclusion, velocity-based training may serve as an efficient and individualized training strategy that enhances neuromuscular adaptations in young soccer players within a relatively short period and can be considered a complementary approach to traditional resistance training methods.