Primer dismenorede pilates temelli tele-egzersizin fiziksel ve mental sağlık üzerine etkisi
The effects of pilates-based tele-exercise on physical and mental health in primary dysmenorrhea
- Tez No: 886219
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ATICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, primer dismenoreli kadınlarda pilates temelli tele-egzersizin fiziksel ve mental sağlık üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya primer dismenore tanısı almış 22 gönüllü katıldı. Katılımcılar rastgele iki gruba ayrıldı. Birinci gruba pilates temelli tele-egzersizler (6 hafta/2 gün/ 50 dk) (PTTE, n=11) uygulandı. İkinci grup müdahalesiz, kontrol grubu (KG, n=11) olarak belirlendi. Ağrı şiddeti vizüel analog skalası (VAS) ile, menstrüasyona ait bilgiler Menstrüasyon Semptom Ölçeği (MSÖ), Menstrüasyon Tutum Ölçeği (MTÖ) ve Fonksiyonel ve Emosyonel Dismenore Ölçeği (FEDÖ) ile değerlendirildi. Yaşam kalitesi Nottingham Sağlık Profili (NSP) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of pilates-based tele-exercise on the physical and mental health of women with primary dysmenorrhea. Twenty-two volunteers with a diagnosis of primary dysmenorrhea participated in the study. Participants were randomly divided into two groups. The first group was given pilates-based tele-exercises (6 weeks/2 days/50 minutes) (PBTE, n=11). The second group was the non-intervention control group (CG, n=11). Pain intensity was assessed with the visual analog scale (VAS), menstruation-related information was assessed with the Menstrual Symptom Questionnaire (MSQ), Menstrual Attitude Questionnaire (MAQ), and Functional and Emotional Dysmenorrhea Scale (FEDS), and quality of life was assessed with the Nottingham Health Profile (NHP).