Pecha kucha tekniği kullanılarak verilen travay bilgilendirme eğitimin primipar gebelerde anksiyete ve doğum deneyimine etkisi
The effect of labor information training using the Pecha kucha technique on anxiety and birth experience in primiparous pregnant women
  1. Tez No: 886235
  2. Yazar: HATİCE GAMZE REÇBER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RESMİYE ÖZDİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç:Bu çalışmada, Pecha Kucha tekniği kullanılarak verilen travay bilgilendirme eğitiminin primar gebelerde Durumluk/Süreklilik kaygısına ve doğum deneyimine etkisini belirlemek amaçlandı. Yöntem: Randomize kontrollü yarı deneysel tasarımdaki çalışma Ağustos 2023-Şubat 2024 tarihleri arasında Kocaeli Darıca Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yürütüldü. Araştırma, etik kurul izni ve yazılı kurum izni alındıktan sonra gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini Kadın Hastalıkları ve Doğum birimine normal doğum için başvuran primipar gebeler oluşturdu. Araştırmanın örneklemini, araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 50 gebe oluşturdu. Örneklemi oluşturan gebeler deney ve kontrol grubuna randomize edildi. Deney grubunda yer alan gebelere, travay süresinde Pecha Kucha sunum tekniği ile travay bilgilendirme eğitimi verildi. Kontrol grubuna rutin girişimler uygulandı ve herhangi bir eğitim uygulanmadı. Araştırma verileri, katılımcıların tanıtıcı özellikleri sorgulayan form, Durumluk/Sürekli Kaygı Ölçeği (STAI), Doğum Deneyimi Ölçeği (DDÖ) ile elde edildi. Verilerin analizinde SPSS® 21 paket programından yararlanıldı. Bulgular: Araştırma grubundaki gebelerin %58'inin 23-28 yaş aralığında olduğu belirlendi. Araştırmada yer alan gebelerin STAI puan ortalaması deney grubunda kontrol grubuna göre daha düşük ve istatiksel olarak anlamlıydı. DDÖ puan ortalaması deney grubunda 71,72 kontrol grubunda ise 49,56 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Effect of Labor Information Training Using the Pecha Kucha Technique on Anxiety and Birth Experience in Primiparous Pregnant Women Objective: This study aimed to determine the impact of tray information provided using the Pecha Kucha technique on state/trait anxiety and birth experience in pregnant primiparas. Method: In August 2023-February 2024, a study using a randomized controlled semi-experimental design was conducted at Kocaeli Darıca Farabi Training and Research Hospital. The research was carried out after obtaining ethical committee approval and written institutional permission. The study population consisted of primiparous pregnant women applying for normal delivery at the Obstetrics and Gynecology unit. A sample of 50 pregnant women meeting the inclusion criteria and consenting to participate in the study was formed. The pregnant women constituting the sample were randomized into experimental and control groups. Pregnant women in the experimental group received labor information training using the Pecha Kucha presentation technique during labor. Routine interventions were applied to the control group without any additional training. Research data was collected using a form querying participants' demographic characteristics, State-Trait Anxiety Inventory (STAI), and Birth Experience Scale (BES). The data analysis was conducted using the SPSS® 21 software package. Results: It was determined that 58% of the pregnant women in the research group were between the ages of 23-28. The average STAI score of the pregnant women in the study was lower and statistically significant in the experimental group than in the control group. The average DDÖ score was determined as 71.72 in the experimental group and 49.56 in the control group.