İYEP Öğrenci Belirleme Aracında Yer Alan Türkçe Dersi Sorularının Yenilenmiş Bloom Taksonomisine Göre İncelenmesi
Examination Of The Turkish Questions In The ''İYEP'' Student Identification Tool According To The Revised Bloom's Taxonomy
- Tez No: 886242
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÇAKIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma kapsamında 2023-2024 eğitim öğretim yılında İlkokullarda Yetiştirme Programı(İYEP) için hazırlanan öğrenci belirleme aracında (ÖBA) yer alan sorular değerlendirilmiştir. ÖBA' da bulunan Türkçe dersiyle ilgili 15, bu sorulara ait alt sorularla birlikte toplam 23 soru Yenilenmiş Bloom Taksonomisine göre incelenmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi kullanılmıştır. Toplamda 23 soru Yenilenmiş Bloom Taksonomisinin bilgi ve bilişsel süreç boyutlarına göre sınıflandırılıp, yüzde ve frekansları hesaplanmıştır. Araştırmanın sonucunda ÖBA'da yer alan Türkçe sorularının belirli bilişsel süreç ve bilgi boyutlarına yığıldığı anlaşılmıştır. ÖBA' da yer alan Türkçe soruları Yenilenmiş Bloom Taksonomisinin bilişsel süreç boyutlarına göre incelendiğinde %44' ünün anlama, %56'sının uygulama basamağında olduğu görülmektedir. Hatırlama, analiz etme, değerlendirme ve yaratma basamağında ise soru bulunmamaktadır. Aynı sorular Yenilenmiş Bloom Taksonomisinin bilgi boyutuna göre incelendiğinde ise %69' unun olgusal, %31'inin işlemsel bilgi boyutunda olduğu görülmektedir. Kavramsal ve üst bilişsel bilgi boyutunda ise soru bulunmamaktadır. İYEP' te yer alan beceriler (okuma, yazma, dinleme ve konuşma) öğrencilere etkili ve verimli bir şekilde verilmesi isteniyorsa bu becerilere uygun kazanımların ve etkinliklerin taksonomiye göre dengeli dağılımı sağlanmalıdır. Eğer okuduğunu anlayabilen ve yorumlayabilen bir neslin yetişmesi isteniyorsa programda yer alan becerilerin analiz, değerlendirme ve yaratma basamaklarına göre dağılımlarına dikkat edilmelidir.
Özet (Çeviri)
In this study, a total of 15 main questions and their associated sub-questions in the Turkish section of the Student Identification Tool (ÖBA) within the Primary School Enrichment Program (İYEP) for the academic year 2023-2024 are examined according to the Revised Bloom's Taxonomy. Document analysis from qualitative research methods is used in the study. 23 questions in total are classified according to the knowledge dimension and cognitive process stages of the Revised Bloom's Taxonomy, and their percentages and frequencies are calculated. As a result of the research, it is understood that Turkish questions in ÖBA are clustered around specific cognitive process stages and knowledge dimensions. When the Turkish questions in the ÖBA are examined according to the cognitive process stages of the Revised Bloom Taxonomy, it is observed that 44% are at the comprehension stage and 56% are at the application stage. There are no questions at the remembering, analyzing, evaluating, and creating stages. When the same questions are examined according to the knowledge dimension of the Revised Bloom Taxonomy, it is observed that 69% are factual and 31% are in the procedural knowledge dimension. There are no questions at the conceptual and metacognitive knowledge stages. If the skills (reading, writing, listening, and speaking) included in İYEP are required to be delivered to students effectively and efficiently, there should be a balanced distribution of achievements and activities suitable for these skills according to the taxonomy. If raising a generation capable of understanding and interpreting what they read is desired, attention should be given to the distribution of skills in the program according to the analysis, evaluation, and creation stages.