77 numaralı Galata Şer'iyye Siciline göre Galata'da ekonomik ve sosyal hayat (h.1064-1065 / m. 1654-1655)
Economic and social life in Galata according to Galata Sharia Register No. 77 (H.1064-1065 / A.D. 1654-1655)
- Tez No: 886241
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİM İLKER BULUNUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Osmanlı Devleti yüzyıllarca ayakta kalmış ve geniş coğrafyaya yayılmıştır. Bu coğrafya hakkında bilgi sahibi olabileceğimiz birçok kaynak vardır. Şer'iyye sicilleri sadece merkez hakkında değil, taşranın sıradan insanlarına bakmamız açısından mühimdir. Şer'iyye sicillerinde günlük yaşama dair pek çok husus hakkında bilgi sunmaktadır. İncelenen 77 Numaralı Şer'iyye sicili 1654-1655 yılları arasını kapsamaktadır. Dört ana bölümden oluşan tezin birinci kısmı“Galata Kazası ve Kadılığı”başlığı altında Galata'nın adı ve tarihi anlatılmıştır. İkinci bölüm“Galata'da Kentsel Mekan”başlığında Galata'nın iç ve dış mahallelerinin 17. yüzyıldaki durumu betimlenmiştir. Üçüncü bölüm“Sosyal Hayat”başlığında esirlerin hakları ve azat edilme yöntemleri, boşanma türleri ve Galata'da suç konuları işlenmiştir. Dördüncü bölüm“ İktisadi Hayat”başlığında borç, mülk satışı gibi maddi konular değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire survived for centuries and spread over a wide geography. There are many sources from which we can get information about this geography. Sharia registries are important not only for looking at the center but also for the ordinary people of the countryside. Sharia records provide information about many issues related to daily life. The Sharia registry No. 77 examined covers the years 1654-1655. The first part of the thesis, which consists of four main chapters, explains the name and history of Galata under the title“Galata District and Judgeship”. In the second chapter, under the title“Urban Space in Galata”, the situation of the inner and outer neighborhoods of Galata in the 17th century is described. In the third part, under the title“Social Life”, the rights of slaves and their emancipation methods, types of divorce and crime issues in Galata are discussed. In the fourth chapter, under the title“Economic Life”, material issues such as debt and property sales are evaluated.