Sağlık hizmetlerine yönelik kalite algısı ile algılanan yönetici desteği arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between quality perception towards health services and perceived manager support
- Tez No: 886258
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE SUNMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmanın amacı sağlık sektöründe çalışanların sağlık hizmetlerine yönelik kalite algısı ile algılanan yönetici desteği arasında bir ilişki bulunup bulunmadığının incelenmesidir. Bunun yanı sıra araştırmanın alt amacı sağlık sektöründe çalışanların sağlık hizmetlerine yönelik kalite algısı ve yönetici desteği algısının demografik özelliklerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Malatya ilindeki sağlık kurumlarında görev yapan sağlık çalışanları oluşturmaktadır. Araştırmaya kolayda örnekleme yoluyla belirlenen toplam 300 sağlık çalışanı dahil edilmiştir. Araştırma sonucunda sağlık çalışanlarının sağlık hizmetlerine yönelik kalite algısının orta düzeyde olduğu, kadınların yönetim ve liderliğe yönelik kalite algılarının erkeklerden daha yüksek olduğu, genç sağlık çalışanlarının yönetim ve liderliğe yönelik algılarının daha olumsuz olduğu, hastanede 16 yıl ve daha uzun süre çalışanların yönetim ve liderlik algılarının diğerlerinden daha yüksek olduğu görülmüştür. Yine araştırma sonucunda sağlık çalışanlarının yönetici desteği algılarının ortalamanın üzerinde olduğu, kadınlarda yönetici desteği algısının daha yüksek olduğu, eğitim durumuna, hastanedeki göreve göre yönetici desteği algısında anlamlı bir fark olmadığı saptanmıştır. Araştırma sonucunda algılanan yönetici desteği ile sağlık hizmetlerine yönelik kalite algısı altboyutlarından yönetim ve liderlik, insan kaynakları kullanımı, kalite eğitimi, ölçme ve değerlendirme ve kalite uygulamalarının yararları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak sağlık çalışanlarının kalite algılarını ve yönetici desteği algılarını iyileştirmek için bir başlangıç noktası olabilir. Bu önerilerin uygulanması, sağlık hizmetlerinin genel kalitesini artırmaya katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine whether there is a relationship between the perception of quality of health services and perceived managerial support. In addition, the sub-purpose of the research is to determine whether the quality perception of health services and the perception of manager support of employees in the health sector differ according to their demographic characteristics. Relational survey model, one of the quantitative research methods, was used in the study. The population of the study consists of healthcare professionals working in health institutions in Malatya province. A total of 300 health workers determined by convenience sampling were included in the study. As a result of this study, it was seen that health care workers' perception of quality towards health services was at a medium level, women's perceptions of quality towards management and leadership were higher than men, young health care workers' perceptions of management and leadership were more negative, and the perceptions of management and leadership of those working in the hospital for 16 years and longer were higher than others. Again, as a result of our study, it was determined that the perception of managerial support of healthcare workers was above the average, the perception of managerial support was higher in women, and there was no significant difference in the perception of managerial support according to educational status and position in the hospital. As a result of the research, it was determined that there was a positive significant relationship between perceived manager support and the benefits of management and leadership, human resources use, quality training, measurement and evaluation and quality practices, which are among the sub-dimensions of quality perception for health services. As a result, it may be a starting point for improving healthcare workers' perceptions of quality and perceptions of managerial support. Implementation of these recommendations may contribute to improving the overall quality of healthcare services.