2005 Irak Anayasasında kuvvetler ayrılığı ilkesi
Principle of separation of powers in the 2005 Iraq's Constitution
- Tez No: 886259
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN EMRE ZORLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kuvvetler ayrılığı doktrini, hükümetin üç temel ve farklı işlevden oluştuğu ve bunların her birinin farklı bir hükümet organı tarafından yerine getirilmesi gerektiği, böylece iktidarın tek bir yönetici organ tarafından keyfi olarak kullanılmasının önleneceği inancını temsil eder. Kuvvetler ayrılığı ilkesine göre devletin yasama, yürütme ve yargı olmak üzere üç temel güç koluna ayrılması gerekmektedir. Bu kollar birbirinden bağımsız olmalı ve kendi sorumluluk alanları içinde hareket etmelidir. Yasama organı, yani meclis veya parlamento, yasaları yapar. Yürütme organı, yani hükümet, yasaları uygular ve yönetimi yürütür. Yargı organı ise yasaları yorumlar ve uyuşmazlıklara çözüm getirir. Bu şekilde her bir güç kolunun kendi alanında yetkili olması ve diğer kolun yetkisine müdahale etmemesi sağlanır. Bu sayede güçler arasında denge ve denetim sağlanarak otoriter bir yönetimin önüne geçilmesi amaçlanır. Bu ilke özellikle parlamenter ve başkanlık sistemi gibi hükümet sistemlerinin doğmasına sebep olmuştur. Özlerinde birbirlerine oldukça yakın olan bu hükümet sistemleri kuvvetlerin yumuşak veya sert olarak ayrılmasına göre anlam kazanmaktadır. Kuvvetler ayrılığı ve hükümet sistemlerinin incelendiği bu tezde ayrıca 2005 yılı Irak Anayasasına göre yasama ve yürütme organlarının yapısı da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The doctrine of separation of powers represents the belief that government consists of three basic and distinct functions, each of which should be performed by a different branch of government, thus preventing the arbitrary exercise of power by a single ruling body. According to the principle of separation of powers, the state should be divided into three main branches of power: legislative, executive and judicial. These branches should be independent of each other and act within their own spheres of responsibility. The legislative branch, i.e. the assembly or parliament, makes the laws. The executive branch, the government, implements the laws and runs the administration. The judiciary interprets the law and settles disputes. In this way, each branch of power is authorized in its own field and does not interfere with the authority of the other branch. In this way, it is aimed to prevent authoritarian rule by ensuring checks and balances between the powers. This principle has led to the emergence of government systems such as parliamentary and presidential systems. These government systems, which are quite close to each other in their essence, gain meaning according to the soft or hard separation of powers. In this thesis, in which the separation of powers and government systems are analyzed, the structure of the legislative and executive bodies according to the Iraqi Constitution of 2005 is also examined.