Impact of presidential system on separation of powers in Türkiye
Başkanlık sisteminin Türkiye'de kuvvetler ayrılığına etkisi
  1. Tez No: 886271
  2. Yazar: GÖKHAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVAL YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
2016 darbe girişimi sonrasında hız kazanan sistem değişikliği tartışmaları ve bir dizi anayasa değişikliği sonucunda, Türkiye 2018'de parlamenter demokrasiden Türk tipi başkanlık sistemine geçiş yaptı. Diğer başkanlık sistemleri ile benzerlik ve farklılıkları bulunan bu yeni ve kendine özgü sistemin benimsenmesiyle birlikte yürütme organındaki başbakanlık makamı kaldırıldı ve yürütme yetkisi tek bir kişinin ellerinde toplandı. Yürütme organında meydana gelen bu değişiklikler, devletin diğer organlarını, yani yasama ve yargıyı kaçınılmaz olarak etkiledi. Bu nedenle, yürütme, yasama ve yargı organlarının hem kendi içlerinde hem de birbirleriyle olan ilişkilerinde ciddi değişiklikler meydana geldi. Bu değişikliklerin bir sonucu olarak, yürütmede çift başlılığı ortadan kaldırarak daha istikrarlı bir Türkiye'nin mümkün olacağı veya yürütmenin artan güç ve yetkilerden yararlanarak diğer devlet organlarını kontrol altına alarak anti-demokratik bir Türkiye'nin meydana gelmesine sebep olacağı yönünde geniş çaplı tartışmalar başladı. Güçler ayrılığı ilkesinin demokratik yönetimler için vazgeçilmez olduğu ve otoriter rejimlere karşı demokratik yönetimi güçlendirdiği göz önüne alındığında, bu tez kapsamında başkanlık sisteminin güçler ayrılığı ilkesine etkisi araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
As a result of the system change discussions that accelerated after the 2016 coup attempt and a series of constitutional changes, Türkiye switched from a parliamentary democracy to a Turkish-style presidential system in 2018. As a result of the adoption of this new and unique system, which has similarities and differences with other presidential systems, the office of prime minister in the executive body was abolished and the executive power was concentrated in the hands of a single person. Changes in the executive organ inevitably affected the other organs of the state, namely the legislature and the judiciary. For this reason, serious changes have occurred in the relations of executive, legislative and judicial organs both within themselves and with each other. As a result of these changes, wide-ranging debates began in the direction that a more stable Türkiye would be possible by eliminating the dualism in the executive, or that the executive would result in an anti-democratic Türkiye by taking advantage of the increased power and authorities to control the other state organs. Considering that the principle of separation of powers is indispensable for democracies and that it strengthens the democratic administration against authoritarian regimes, effect of the presidential system on the principle of separation of powers will be investigated within the scope of this thesis.