Lebbeus Woods illüstrasyonlarında zaman-mekan olasılıkları
Time-space possibilities in Lebbeus Woods illustrations
  1. Tez No: 886272
  2. Yazar: ELİF RÜZGAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ARIDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, geleneksel mimari prensipleri sorgulayan ve tarih boyunca yaygın olan sınırları, kontrol mekanizmalarını ve sosyal yapıları reddeden muhalif bir mimari yaklaşıma odaklanmaktadır. Lebbeus Woods'un“anarchitecture”bakış açısıyla yönlendirilen beş temel kavramı ele alır: Karşıt mimari, özgür mekan, heterarşik bölge, zaman ve ağ sistemleri. Bu kavramlar, mimarlık alanındaki geleneksel normlara meydan okuyan bir perspektifi yansıtmaktadır. Bu bağlamda bu çalışma, dijital teknolojiyi kullanarak tasarım sürecini hızlandırma ve mimari kavramları daha derinlemesine anlama çabalarını da vurgulamaktadır. Lebbeus Woods'un muhalif mimari yaklaşımı, toplumsal krizlere yanıt olarak mevcut düzeni sorgulayan ve bozan bir aktivizmi desteklemektedir. Bu çalışma, Lebbeus Woods'un tasarım stratejisini Bergson'un zaman, Deleuze'un kıvrım felsefesiyle, Novak'ın sıvı mimarlık yaklaşımını birleştirerek açıklamaya çalışmaktadır. Woods'un mekanı sadece somut bir varlık olarak değil, aynı zamanda zamanla etkileşen dinamik bir varlık olarak ele aldığı ifade edilmektedir. Woods'un tasarım sürecini bir keşif ve deney süreci olarak mekanın evrimleşme şeklini vurguladığı ve zaman ile mekan arasındaki etkileşimi ön plana çıkardığı görülmektedir. Ortaya çıkarılan bu zaman-mekan algısı bağlantısallıkların keşfedildiği bir süreçte incelenmektedir. Lebbeus Woods'un illüstrasyonlarından elde edilen kavramlar, zaman ve mekan bağlamında artiküle edilmeye çalışılmıştır. Yapay zeka ile gerçekleştirilen analizler, zaman-mekan olasılıklarını kodlama ve çözümleme çabasıyla mekanın sürekli dönüşümünü ifade etmektedir. Lebbeus Woods'un sunduğu izlekte zaman-bilgi-yaşam döngüsü oluşturularak zamanın ve mekanın sınırsız esneklikte çoğaldığı olasılıklar imge oluşumuyla ortaya koyulmaktadır. Zaman-mekan'ın esnekliği, fonksiyondan ve ölçekten yalıtılmışlığı tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on a counter-architectural approach that challenges traditional architectural principles and rejects the prevalent boundaries, control mechanisms, and social structures throughout history. It addresses five fundamental concepts guided by Lebbeus Woods' perspective on“anarchitecture”: counter-architecture, free space, heterarchical region, time, and network systems. These concepts reflect a perspective that defies conventional norms in the field of architecture. In this context, the study also emphasizes efforts to accelerate the design process and gain a deeper understanding of architectural concepts through the use of digital technology. Lebbeus Woods' counter-architectural approach supports an activism that questions and disrupts the existing order in response to social crises. This study attempts to explain Woods' design strategy by integrating Bergson's concept of time, Deleuze's philosophy of the fold, and Novak's approach to liquid architecture. It is asserted that Woods considers space not only as a tangible entity but also as a dynamic entity interacting with time. It is observed that Woods emphasizes the evolution of space as a process of discovery and experimentation, highlighting the interaction between time and space. This perceived time-space connection is examined in a process where connections are explored. The concepts derived from Lebbeus Woods' illustrations have been articulated in the context of time and space. Analyses conducted with artificial intelligence express the continuous transformation of space by coding and decoding time-space possibilities. In the trajectory offered by Lebbeus Woods, the formation of a time-knowledge-life cycle illustrates the limitless flexibility of time and space through the creation of imagery of proliferating possibilities. The flexibility of time-space, isolated from function and scale, is discussed.