Üniversite öğrencilerinde yeme davranışının bilinçli farkındalık ve anksiyete ile ilişkisi
The relationship between eating behavior and conscious awareness and anxiety in university students
- Tez No: 886280
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH SAYGIN EKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı; üniversite öğrencilerinin yeme davranışının, bilinçli farkındalığa yatkınlık ve anksiyete düzeyi ile aralarındaki ilişkiyi incelemektir. Bunun yanı sıra, katılımcıların yeme davranışları, bilinçli farkındalığa yatkınlıkları ve anksiyete düzeylerinin, sosyodemografik değişkenlere bağlı olarak farklılaşıp farklılaşmadığını saptamaktır. Araştırma örneklemi, psikoloji lisansı 2. ve 3. sınıfta okuyan toplam 87 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmada katılımcıların demografik bilgilerini edinebilmek amacıyla 'Demografik Bilgi Formu', yeme davranışlarının belirlenmesi için 'Yeme Alışkanlıkları Anketi (DEBQ)', bilinçli farkındalık düzeylerinin saptanması için 'Bilinçli Farkındalık Ölçeği (BİFÖ)', anksiyete düzeylerinin belirlenebilmesi için ise 'Beck Anksiyete Envanteri (BAE)' uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre, Yeme Alışkanlıkları Anketi'nin duygusal ve dışsal yeme alt boyutu ile Bilinçli Farkındalık Ölçeği arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki vardır. Ayrıca Yeme Alışkanlıkları Anketi ile Beck Anksiyete Envanteri arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunurken Bilinçli Farkındalık Ölçeği ile Beck Anksiyete Envanteri arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study; To examine the relationship between eating behavior of university students and their tendency to conscious awareness and anxiety level. In addition, the aim is to determine whether the participants' eating behaviors, tendencies towards conscious awareness and anxiety levels differ depending on sociodemographic variables. The research sample consists of a total of 87 participants studying in the 2nd and 3rd year of undergraduate psychology. In the research, 'Demographic Information Form' was used to obtain demographic information of the participants, 'Eating Habits Questionnaire (DEBQ)' was used to determine eating behaviors, 'Conscious Awareness Scale (BIPQ)' was used to determine conscious awareness levels, and 'Beck Anxiety Inventory (BAI)' was used to determine anxiety levels. )' has been applied. According to the results obtained in the study, there is a statistically significant relationship between the emotional and external eating subscale of the Eating Habits Questionnaire and the Conscious Awareness Scale. Additionally, while there is a positive significant relationship between the Eating Habits Questionnaire and the Beck Anxiety Inventory, there is a negative significant relationship between the Mindful Awareness Scale and the Beck Anxiety Inventory.