Kişilerde algılanan ebeveyn tutumları ve yeme tutumları arasındaki ilişkide öz şefkatin aracı rolü
The mediating role of self-compassion in the relationship between perceived parental attitudes and eating attitudes in individuals
  1. Tez No: 886278
  2. Yazar: DAMLA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmada bireylerde algılanan ebeveyn tutumları ile yeme tutumları arasındaki ilişkide öz şefkatin aracı rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırma çoklu aracı değişken modeline göre incelenmiştir. Araştırmanın evrenini 18-60 yaş aralığında bulunan 416 yetişkin bireyden oluşmaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasın da 'Sosyo-Demografik Bilgi Formu' 'Kısaltılmış Algılanan Ebeveyn Tutumları Ölçeği-Çocuk Formu', 'Yeme Tutumu Testi' ve 'Öz Şefkat Ölçeği' kullanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS-27 istatistik programı kullanılmıştır. Hayes Process Macro v.4.1 eklentisi yardımıyla aracı değişken analizi gerçekleştirilmiştir. Normallik ölçütleri gösterge alınarak bağımsız gruplar t testi, ANOVA analizi, Pearson korelasyon analizi ve yapısal eşitlik modellemesi analizleri kullanılmıştır. Araştırma bulguları incelendiğinde; anne/baba aşırı koruyuculuk ile yeme tutumu ve öz şefkat arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir, yani aşırı koruyuculuk arttıkça yeme tutumu ve öz şefkat düzeyleri de artmaktadır. Benzer şekilde, yapılan aracılık analizi sonucunda, anne/baba aşırı koruyuculuğun yeme tutumu ile olan ilişkisinde öz şefkatin tam aracılık etkisi olduğu bulunmuştur. Anne/baba reddediciliğin ise yeme tutumu toplamı ve alt boyutlarıyla pozitif yönde, bilinçlilikle ise negatif yönde anlamlı ilişkileri olduğu belirlenmiştir; reddedicilik arttıkça yeme tutumu düzeylerinin arttığı bulunmuştur. Anne/baba duygusal sıcaklığın yeme tutumu toplamı ve bazı alt boyutları ile negatif, öz şefkat ve diğer bazı alt boyutlar ile ise pozitif yönde anlamlı ilişkileri olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the mediating role of self-compassion in the relationship between perceived parental attitudes and eating attitudes in individuals. For this purpose, the research was examined according to the multimediary variable model. The population of the study consists of 416 adults between the ages of 18-60. 'Socio-Demographic Information Form', 'Abbreviated Perceived Parental Attitudes Scale-Child Form', 'Eating Attitude Test' and 'Self- Compassion Scale' were used to collect the research data. SPSS-27 statistical program was used for the analysis of the data. Mediator variable analysis was performed with the help of Hayes Process Macro v.4.1 plugin. Independent groups t- test, ANOVA analysis, Pearson correlation analysis and structural equation modeling analyses were used as indicators of normality measures. When the research findings are examined; Significant positive relationships have been found between maternal overprotectiveness and eating attitude and self-compassion, that is, as overprotectiveness increases, eating attitude and self-compassion levels also increase. Similarly, as a result of the mediation analysis, it was found that self- compassion had a full mediating effect on the relationship between mother/father overprotectiveness and eating attitude. On the other hand, it was determined that mother/father rejection had a significant relationship with the sum and sub- dimensions of eating attitudes in a positive way and negatively with lynching; It has been found that as rejectionism increases, levels of eating attitude increase. It was determined that mother/father emotional temperature had negative relationships with the sum of eating attitudes and some sub-dimensions, and positive relationships with self-compassion and some other sub-dimensions.