Tip 2 diyabetli yaşlı bireylerde kırılganlık ve dinapeninin beslenme ile ilişkisi
The relationship between frailty and dynapenia and nutrition in older individuals with type 2 diabetes
- Tez No: 886302
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kronik Hastalıklar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Diyabet Destek Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
: Bu Çalışma, Tip 2 Diyabetli yaşlı bireylerde Kırılganlık ve Dinapeninin Beslenme ile İlişkisinin incelemek amacıyla yapılmıştır.Diyabetli yaşlı bireylerde Kırılganlık ve Dinapeninin, Beslenme ile İlişkisinin İncelenmesi Amacıyla Planlanan Tanımlayıcı ve Kesitsel tipte bir Çalışmadır. Araştırmanın evrenini, Kasım 2022 – Kasım 2023 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Dahiliye Diyetisyen polikliniği ve Endokrinoloji Diyetisyen polikliniğine başvuran 65 yaş ve üstü Diyabetik bireyler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemine; Kasım 2022 – Kasım 2023 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Hastanesi Dahiliye Diyetisyen ve Endokrinoloji Diyetisyen Polikliniğine başvuran Tip 2 Diyabet tanısı almış ve 65 yaş ve üzeri bireyler dahil edilmiştir.Çalışmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 70,54±5,10 olup, bireylerin %50.6'sı Erkek, % 49.4'ü Kadındır. Bireylerin Edmonton Kırılganlık Ölçeği puan dağılımına göre %55.2'si kırılgan değilken, %31'i görünürde savunmasız yaklaşık %14'ü ise çeşitli düzeylerde kırılgan olarak değerlendirilmiştir. Katılımcıların Mini Nütrisyonel Değerlendirme ölçeği sonuçlarına göre yaklaşık % 20'si malnütrisyon riski altında veya malnütre Beslenme durumunda iken %80'i normal Beslenme durumunda olarak değerlendirilmiştir. Çalışmada bireylerin Dinapeni durumlarını gösteren handgrip puanlarına göre Katılımcıların %30.5 'u düşük ,%69.5'u normal olarak değerlendirilmiştir. Edmonton Kırılganlık Ölçeği toplam puanı ile Mini Nütrisyonel Değerlendirme kısa form puanı arasında negatif yönlü %48,3 değerinde istatistiksel olarak anlamlı bir İlişki vardır. Edmonton Kırılganlık Ölçeği toplam puanı ile handgrip arasında negatif yönlü %13,8 değerinde istatistiksel olarak anlamlı bir İlişki mevcuttur yanı sıra Edmonton Kırılganlık Ölçeği toplam puanı ile visseral yağlanma arasında negatif yönlü %13,9 değerinde istatistiksel olarak anlamlı bir İlişki olduğu değerlendirilmiştir. Mini Nütrisyonel Değerlendirme kısa form puanı ile handgrip arasında pozitif yönlü %27,5 değerinde istatistiksel olarak anlamlı bir İlişki vardır.MNA ile visseral yağlanma arasında ise pozitif yönlü %24,3 değerinde istatistiksel olarak anlamlı bir İlişki bulunmaktadır. Handgrip ile visseral yağlanma arasında negatif yönlü %14,5 değerinde istatistiksel olarak anlamlı bir İlişki mevcuttur. Çalışma sonucunda; Tip 2 Diyabetli yaşlı bireylerde Dinapeni ve kırılganlığın Beslenme ile güçlü düzeyde anlamlı İlişkisi olduğu belirlenmiştir. Diyabetli geriatrik bireylerde Kırılganlık ve Dinapeninin Beslenme ile arasındaki nedensellik İlişkisini daha iyi belirleyebilmek için ileri Çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between frailty and dynapenin and nutrition in elderly individuals with Type 2 diabetes.This descriptive and cross-sectional study aims to explore the correlation between frailty, dynapenia, and nutrition among elderly individuals diagnosed with type 2 diabetes. The population of the study consisted of diabetic individuals“”Applicants aged 65 and above for the Internal Medicine .“ ”Dietitian“ outpatient clinic and ”Endocrinology“ ”Dietitian“ outpatient clinic of ”Ege University Faculty of Medicine Hospital“ between November 2022 - November 2023. The sample of the research; Individuals aged 65 and over who were diagnosed with 2 DM and applied to Ege University Hospital Internal Medicine Dietitian and Endocrinology Dietitian Polyclinic between November 2022 and November 2023 were included.The average age of the participants involved”in the study was 70.54±5.10, 50.6% of the individuals were male and 49.4% were female. According to the Edmonton Frailty Scale score distribution, 55.2% of the individuals were considered non-frail, 31% were visibly vulnerable, and approximately 14% were considered fragile at various levels. According to the results of the mini nutritional assessment scale, approximately 20% of the participants were evaluated as being at risk of malnutrition or malnutrition, while 80% were evaluated as being in a normal nutritional status. In the study, 30.5% of the participants were evaluated as low and 69.5% as normal, according to the handgrip scores showing the dynapenia status of the individuals. There is a statistically significant negative correlation of 48.3% between the Edmonton Frail Scale total score and the mini nutritional assessment short form score. There is a statistically significant negative correlation of 13.8% between the Edmonton Frail Scale total score and handgrip, as well as a statistically significant negative correlation of 13.9% between the Edmonton Frail Scale total score and visceral adiposity. There is a statistically significant positive correlation of 27.5% between the mini nutritional assessment short form score and handgrip. There is a statistically significant positive correlation of 24.3% between MNA and visceral fat. There is a statistically significant negative correlation of 14.5% between handgrip and visceral fat. The study concluded that dynapenia and frailty had a strong significant relationship with nutrition in elderly individuals with type 2 diabetes. Further studies are needed to better determine the causal relationship between frailty and dynapenia and nutrition in geriatric individuals with diabetes.