Elit genç futbolcularda sezon içi blok antrenman periyodlamasının antrenman ve müsabaka koşullarında içsel ve dışsal yük oranlarına etkilerinin incelenmesi
Examination of the effects of in-season block training periodization on internal and external load ratios in training and competition conditions of elite young soccer players
- Tez No: 886300
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ONUR CERRAH
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmanın amacı; elit genç futbolcularda sezon içi blok antrenman periyodlamasının antrenman ve müsabaka koşullarında içsel ve dışsal yük oranlarına etkilerinin incelenmesidir. Araştırmaya 15 genç erkek futbolcu (17,6 ± 0,95yıl, boy uzunluğu 166,91±44,58cm, vücut ağırlığı 71,60±9,15kg, vücut yağ yüzdesi 14,72 ± 2,65, antrenman yaşı 8,86±1,40) gönüllü olarak katılmıştır. Sporcuların dayanıklılık performansını belirleyebilmek için“Yoyo Aralıklı Toparlanma Seviye 1 Testi, 10m, 20m, 30m ve 40m sprint testi, Arrowhead çeviklik testi, Tekrarlı sprint testi”yapılmıştır. Sporcuların antrenman ve müsabaka performansını belirleyebilmek amacıyla, sporcuların zamana bağlı hareket analizleri küresel hareket ölçüm sistemi (GPS) sport evo ile kayıt altına alınmıştır. Zamana bağlı hareket analizi kapsamında toplam mesafe, toplam yük, dakika başına düşen oyuncu yükü, maksimum kalp atım hızı, maksimum hız, orta şiddet koşu mesafesi, orta şiddet koşu sayısı, yüksek şiddet koşu mesafesi, yüksek şiddet koşu sayısı, sprint toplam mesafe, sprint toplam sayısı, yavaşlama ve hızlanma değişkenleri değerlendirilmiştir. Bu çalışmada sürekli değişkenler için Shapiro Wilk normallik testi yapıldı. Normal dağılım gösteren değişkenler için Tekrarlı Denemelerde Varyans Analizi, Sıdak Çoklu Karşılaştırma Testi ve Bağımlı Örneklem t Testi uygulandı ve ortalama±standart sapma (ort±ss) olarak gösterildi. Normal dağılım göstermeyen değişkenler için Friedman S Testi, Dunn-Bonferroni Çoklu Karşılaştırma Testi ve Wilcoxon T Testi ile analiz edildi ve medyan (%25-%75) yüzdelik dilimler şeklinde gösterildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate examination of the effects of in-season block training periodization on internal and external load ratios in training and competition conditions in elite young soccer players. Fifteen young male soccer players (17.6 ± 0.95 years), height 166.91 ± 44.58cm, body weight 71.60 ± 9.15kg, body fat percentage 14.72 ± 2.65, training age 8.86 ± 1.40 years) voluntarily participated in the study.“Yoyo Intermittent Recovery Level 1 Test, 10m, 20m, 30m and 40m sprint test, Arrowhead agility test, repeated sprint test”were performed to determine the endurance performance of the athletes. In order to determine the training and competition performance of the athletes, time-dependent movement analysis of the athletes were recorded with GPS sport Evo. Within the scope of time-dependent movement analysis, total distance, total load, player load per minute, maximum heart rate, maximum speed, moderate intensity running distance, moderate intensity running number, high intensity running distance, high intensity running number, sprint total distance, sprint total number, deceleration and acceleration variables were evaluated. In this study, Shapiro-Wilk normality test was performed for continuous variables. Analysis of Variance in Repeated Trials, Sıdak Multiple Comparison Test and Dependent Sample t Test were applied for normally distributed variables and shown as mean±standard deviation. For variables that did not show normal distribution, Friedman's S Test, Dunn-Bonferroni Multiple Comparison Test and Wilcoxon's T Test were applied and presented as median (25%-75%) percentiles.