Türkiye müzik sektöründe müzisyenlerin sosyal medya kullanım stratejileri üzerine bir araştırma
A study on social media usage stratigies of musicians in the Turkish music industry
  1. Tez No: 886303
  2. Yazar: HALİL AKTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET ALİ TİLTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Müzik sektörünün geçirdiği dijital evrim, sosyal medya araçlarının gücüyle birlikte dünya genelinde müziğin pazarlanması konusunda önemli değişimlere yol açmıştır. Sosyal medya araçları, müzik üretimini, dağıtımını ve tüketimini köklü şekilde değiştirerek müzisyenlerin daha geniş kitlelere ulaşmasına olanak tanımıştır. Bu bağlamda çalışma, müzisyenlerin sosyal medya araçlarıyla nasıl sanal kimlikler oluşturdukları ve bunun arkasında yatan dijital pazarlama stratejileri üzerine odaklanmaktadır. Bu araştırmanın teorik çerçevesini oluşturmak için Sosyal Kimlik Teorisi (SKT) kullanılmıştır. Bu teoriye göre, bireyler kendilerini belirli gruplarla özdeşleştirerek sosyal kimliklerini oluşturmakta ve bu kimliği sürdürmek için çeşitli stratejiler geliştirmektedir. Araştırma kapsamında, Türkiye müzik sektöründe çalışan ve sosyal medyayı aktif kullanan 20 profesyonel ile derinlemesine mülakatlar yapılmış, tematik analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Bulgular, profesyonel ve kişisel kimlik, müzikal kimlik, toplumsal kimlik, tanıtım stratejileri, hayran kitleleriyle etkileşim, dijital pazarlama stratejileri, gelir kaynakları, dijitalleşme ve teknolojik inovasyonlar gibi alt temalar halinde sunulmuştur. Bu temalar, dijital pazarlama bağlamında Türkiye müzik sektörüne ve literatüre yeni bakış açıları sunmuştur.
Özet (Çeviri)
The digital evolution of the music industry, together with the power of social media tools, has led to significant changes in its marketing around the world. The production of social media tools, the increase in music production and consumption, and the changing musicians have made it possible to reach wider audiences. In this context, the study focuses on how musicians create virtual identities with social media tools and the digital marketing system behind this. Social Identity Theory (SKT) was used to create this theoretical framework. According to this theory, individuals form their social identities by identifying with certain groups and develop various strategies to maintain this identity. Within the scope of the research, interviews were conducted with 20 professional from the Turkish music industry who actively use social media and were evaluated using the thematic analysis method. The findings are presented under sub-themes such as professional and personal identity, musical identity, social identity, promotional blocks, mass communication, digital marketing systems, income sources, digitalization and technological innovations. These themes and digital marketing activities have offered new perspectives to the Turkish music industry and literature.