Diyabetli bireylerde hipoglisemi korkusu ile fiziksel aktivite düzeyi ve yeme tutumu arasındaki ilişki
The relationship between fear of hypoglycemia, physical activity level and eating attitude in individuals with diabetes
  1. Tez No: 886304
  2. Yazar: ÇAĞLA BENGİSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kronik Hastalıklar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Diyabet Destek Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu çalışma, diyabetli bireylerde hipoglisemi korkusu ile fiziksel aktivite düzeyi ve yeme tutumu arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın örneklemini; Şubat 2024 – Mayıs 2024 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı polikliniğine başvuran Tip 1 ve Tip 2 Diyabet tanılı, dahil edilme kriterlerini karşılayan 214 birey oluşturmuştur. Çalışma verileri; katılımcıların sosyo-demografik özellikleri ve hastalığa ilişkin özelliklerine yönelik sorular ile Hipglisemi Korku Ölçeği, Uluslararası Fiziksel Aktivite Ölçeği - Kısa Form (UFAA-KF) ve Yeme Tutum Testi'nin (EAT-26) yer aldığı bir form kullanılarak yüzyüze görüşme yöntemi ile elde edilmiştir Bulgular: Çalışmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 52,56±14,95 olup, bireylerin %69.6'sı kadın, %30.4'ü erkektir. Bireylerin Hipoglisemi Korku Ölçeği toplam puan ortalamasının 21,02±21,32, davranış alt boyutu puan ortalamasının 8,54±9,83 ve kaygı alt boyutu puan ortalamasının 12,48±14,59 olduğu belirlenmiştir. Çalışmaya katılan hastaların %81,8'i inaktif, %11,2'si minimal aktif, %7'si çok aktif olarak değerlendirilmiştir. EAT-26 sonuçlarına göre bireylerin %39,7'sinin normal yeme davranışına, %60,3'ünün ise bozulmuş yeme davranışına sahip olduğu belirlenmiştir. Bireylerin Hipoglisemi Korku Ölçeği puanı ve fiziksel aktivite düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study was to determine the relationship between fear of hypoglycemia, physical activity level and eating attitude in individuals with diabetes. Material and Method: The sample of the study included 214 individuals who applied to the Endocrinology and Metabolism Diseases Polyclinic in Ege University Hospital between February 2024 and May 2024, who were diagnosed with Type 1 and Type 2 Diabetes Mellitus and who met the inclusion criteria. Study data were obtained by face-to-face interview method, using a form that included questions about the participants' socio-demographic characteristics and disease-related characteristics and the Fear of Hyglycemia Scale (FOH), International Physical Activity Questionnaire (Short Form) and Eating Attitude Test (EAT-26). Results: The mean age of the participants was 52,56±14,95, and %30.4 were male while %69.6 were female. It was determined that the individuals Hypoglycemia Fear Scale total mean score was 21.02±21.32, the behavior subscale mean score was 8.54±9.83, and the worry subscale mean score was 12.48±14.59.According to the EAT-26 results, 39.7% of the participants had normal eating behavior while 60,3% had disordered eating behaviors. 81.8% of the patients participating the study were evaluated as inactive, 11.2% as minimally active, and 7% as very active. No statistically significant relationship was found between individuals' Fear of Hypoglycemia Scale score and physical activity levels (p>0.05).