Effects of artificial intelligence applications in innovation process on industrial transformation
İnovasyon sürecinde yapay zekâ uygulamalarının endüstriyel dönüşüme etkileri
  1. Tez No: 886308
  2. Yazar: UFUK COŞKUN
  3. Danışmanlar: DR. SERKAN BÜRKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Endüstriyel dönüşüm günümüzde teknolojik ilerlemelerle gelişmekte olup, bu süreçte Yapay Zekâ uygulamalarının önemi gün geçtikçe artmaktadır. Bu tez çalışması, inovasyon sürecinde yapay zekâ uygulamalarının endüstriyel dönüşüme katkılarını, etkilerini analiz etmeyi amaçlanmaktadır. Çalışma, özellikle yapay zekânın verimlilikten istihdam değişimine sektörel analizlerden iş dünyasına kadar farklı coğrafyalardaki ülkelerin geniş bir yelpazede nasıl yenilikçi çözümler sunduğunu ele almaktadır. Araştırma, yapay zekâ teknolojilerinin endüstriler arası adaptasyonunu, bu teknolojilerin geliştirilmesi ve uygulanmasındaki etkileri, elde edilen sonuçları detaylı bir şekilde incelemektedir. Tezin metodolojisi, deskriptif yöntemi içermekte olup literatür taraması ve vaka analizleri ile seçilen firmalarda yapay zekâ uygulamalarının etkileri somut örneklerle incelenecektir. Yapay zekânın sağladığı verimlilik artışları, işsizliğe etkisi, ürün ve hizmet kalitesindeki gelişmeler analiz edilerek alt başlıklar oluşturulacaktır. Sonuç bölümünde yapay zekânın endüstriyel dönüşüme katkılarına yönelik elde edilen bulgular özetlenmekte ve yapay zekâ teknolojilerinin gelecekteki endüstriyel uygulamaları için öneriler sunulmaktadır. Ayrıca yapay zekâ teknolojisinin işgücü piyasasına etkilerine yönelik stratejik yaklaşımlar sunulacaktır. Bu tez yapay zekânın endüstriyel inovasyon süreçlerindeki etkilerini kapsamlı bir şekilde ele alarak; bu teknolojilerin işletmelere sağladığı avantajları ortaya koymaktadır. Yapay zekâ uygulamalarının iş gücü üzerindeki etkileri ve bu teknolojilerin çalışma koşullarını nasıl değiştirdiği incelenerek endüstriyel uygulamalarda karşılaşılan zorluklar incelenmiştir. Bu teknolojilerin daha verimli ve etkin kullanımı için stratejik öneriler sunularak akademik literatüre ve sektörel uygulamalara katkıda bulunmak hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Industrial transformation is developing today with technological advances and the importance of Artificial Intelligence (AI) applications in this process is increasing day by day. This thesis aims to analyze the contributions and effects of artificial intelligence applications to industrial transformation in the innovation process. In particular, the study addresses how artificial intelligence offers innovative solutions to a wide range of countries in different geographies, from productivity to employment change, from sectoral analysis to the business world. The research examines in detail the cross-industry adaptation of artificial intelligence technologies, the effects of the development and implementation of these technologies, and the results obtained. The methodology of the thesis includes the descriptive method and will examine the effects of artificial intelligence applications in selected companies with concrete examples through literature review and case studies. Sub-headings will be created by analyzing the productivity increases provided by artificial intelligence, its impact on unemployment, and improvements in product and service quality. The conclusion summarizes the findings on the contributions of artificial intelligence to industrial transformation and presents recommendations for the future industrial applications of artificial intelligence technologies. In addition, strategic approaches to the effects of AI technology on the labor market will be presented. This thesis provides a comprehensive overview of the effects of artificial intelligence in industrial innovation processes and the advantages of these technologies for businesses. By examining the effects of artificial intelligence applications on the workforce and how these technologies change working conditions, the challenges encountered in industrial applications are examined. It aims to contribute to academic literature and sectoral applications by making strategic suggestions for more efficient and effective use of these technologies.