Afiyet Gazetesi'ne göre sağlık ve beslenme
Health and nutrition according to Afiyet Journal
  1. Tez No: 886319
  2. Yazar: İREM AY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTEN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Tarih, Nutrition and Dietetics, Public Health, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 398
Özet
Bu çalışmada 26 Teşrin-i evvel 1329 (8 Kasım 1913)- 24 Kanun-i Sani 1330 (6 Şubat 1915) tarihleri arasında haftalık olarak yayımlanan Afiyet Gazetesi incelenmiştir. Afiyet Gazetesi Osmanlı basınında yer alan önemli sağlık yayınlarındandır. Döneminin sağlık yayınlarından farklılaşarak resmen aile hekimi rolü üstlenerek okuyucularının her derdine fayda bulmayı amaç edinmiştir. Gazete bilgilendirici olmasının yanı sıra, sayfalarında yer verdiği bilmeceler, fıkralarla da okuyucularını eğlendirmiştir. Geniş bir perspektif sunarak siyaset ve din gibi belirli konuları dışarıda bırakarak neredeyse her alanda içerik sağlamıştır. Gazete genel olarak sağlık ve beslenme konularına odaklanmasına rağmen fıkra, bilmece, ev ekonomisi, ticaret, moda, güzellik, ev işleri, pratik bilgiler, yemek tarifleri, sağlıklı beslenme ve fenni bilgiler gibi çeşitli konuları da içeren geniş bir içerik yelpazesi sunmaktadır. Bu geniş içeriği sayesinde okuyucu kitlesini her zaman aktif tutmayı başarmıştır. Bu çalışmanın amacı, Osmanlı İmparatorluğu'nun son döneminde yayımlanan Afiyet Gazetesi'nin sağlık odaklı içeriği üzerine odaklanarak, dönemin sağlık gelişmeleri ve önemli bilgileri hakkında kapsamlı içerik sunmaktır. Amacımız, okuyuculara o dönemin güncel sağlık bilgileri ile sağlıklı yaşam konusunda rehberlik etmektir. Araştırmanın kapsamını 1913-1915 yılları arasında yayımlanan Afiyet Gazetesi'nin 62 sayısı oluşturmaktadır. Gazetede yer alan tüm sağlık, bilim, sağlıklı beslenme verileri incelenmiştir. Okuyucuların da kolay anlayabilmeleri açısından transkripsiyonları haricinde günümüz Türkçesine çevrilmiş halleri de verilmiştir. Gazetenin ilk sayısında yer alan ''Sağlam fikir, sağlam vücutta bulunur'' sözünden hareketle çıkarılmış olduğu tüm sayılarının bu cümleyi tamamlayıcı nitelikte olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study examines Afiyet Gazetesi, which was published weekly between 26 Teşrin-i evvel 1329 (8 November 1913) and 24 Kanun-i Sani 1330 (6 February 1915). Afiyet Gazetesi is one of the significant health publications in the Ottoman press. Distinguishing itself from other health publications of its time, it officially assumed the role of a family physician, aiming to provide remedies for all its readers' ailments. In addition to its informative content, the newspaper entertained its readers with riddles and jokes. Afiyet Gazetesi provided a broad perspective, covering almost every topic except for politics and religion. While primarily focusing on health and nutrition, it offered a wide range of content including humor, riddles, home economics, trade, fashion, beauty, household chores, practical information, recipes, healthy eating, and scientific knowledge. Thanks to this extensive content, it managed to keep its readership actively engaged. The aim of this study is to focus on the health-oriented content of Afiyet Gazetesi, published during the final years of the Ottoman Empire, and provide comprehensive information about the health developments and significant data of that period. Our goal is to guide readers with current health information of that era for a healthy lifestyle. The research scope consists of 62 issues of Afiyet Gazetesi published between 1913 and 1915. All health, scientific, and healthy eating data in the newspaper have been examined. In order to make it easier for readers to understand, their translations into contemporary Turkish have been provided alongside their transcriptions. It has been observed that all issues of the newspaper, starting from its first issue, are complementary to the statement 'A sound mind resides in a sound body,' which was featured in its first edition.