Tekstil ve hazır giyim sektöründe markalaşmanın önemi
The importance of branding in textile and garment industry
  1. Tez No: 886321
  2. Yazar: GÜLSEREN KURTAR KARABACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Gelişmekte olan ülkelerde ekonomik kalkınmayı tetikleyip sürükleyecek bir endüstriye ihtiyaç vardır. Türkiye'de bu ihtiyacın önemli bir kısmı tekstil ve hazır giyim sektörü ile karşılık bulmuştur. Türkiye'de tekstil ve hazır giyim sektörü ülke ekonomisi için her daim itici kuvvet olmuştur. Bugün yine bu sektör Türkiye ekonomisinde ihracattaki ağırlığı, yarattığı katma değerin büyüklüğü ve önemli bir istihdam kaynağı oluşu sebebiyle gayrisafi milli hasılaya önemli bir katkı yapmaktadır. Fakat tekstil ve hazır giyim sektörü doğası gereği dinamik bir sektör olduğundan, dünyada bu sektörün değişim ve dönüşümü çok hızlı gerçekleşmektedir. Bu nedenle ülkemizin bu sektörde dünyada sahip olduğu konumunu koruması için uluslararası rekabet gücünü kaybetmemesi ve sürekli artırması gerekmektedir. Günümüz dünyasında şirketlerin rekabet gücü, yarattıkları katma değerli ticaretle sağlanmaktadır. Global büyük şirketler bugün sahip oldukları güçlü markalarla, dünya ekonomisine yön vermektedir. Bu çalışma, Türk tekstil ve hazır giyim endüstrisinin 90'lı yıllarla başlayan markalaşma sürecinin tarihini ve gelişimini ele almaktadır. Çalışma kapsamında Türk hazır giyim alanında dünyada 5 ve üzeri ülkede faaliyet gösteren 3 Türk hazır giyim markası ile markalaşma süreçleri, markalaşmanın uluslararasılaşmalarına, ihracat performanslarına ve rekabet potansiyellerine etkileri konusunda derinlemesine yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin sektörde geçmişten bugüne önemli ihracatçı ülkeler arasında bulunduğu konumu ortaya koymak ve dünyada değişen ticari koşullar doğrultusunda markalaşmanın nasıl bir etkisi olacağını yapılan mülakatlar çerçevesinde tartışmaktır
Özet (Çeviri)
There is a need for an industry to trigger and drive economic development in developing countries. A large part of thi s need in Turkey has satisfied with the textile and garment industry. Textile and garment industry has always been the driving force for the the national economy in Turkey. Today again, this sector has a great importance in the Turkish economy with its contribution of export mission, added value production, support to national employment and also with its contribution to gross domestic product. But since the textile and apparel sector is inherently dynamic, the change and transformation of this sector in the world is very fast. For this reason, our country should not lose its international competitiveness and increase it continuously in order to maintain its position in the world in this sector. In today's world, the competitiveness of the companies is provided by the added value they create in their trade. They determine the direction of international trade by their global brands. This study examines the history and development of branding in the Turkish textile and apparel industry, which started with the 90s. Within the scope of the study, 3 Turkish brands operating in 5 or more countries around the world in the field of Turkish ready-made garments have been interviewed face-to-face in terms of branding processes, internationalization of branding and their impact on competition potentials together with export potentials. The aim of this study was to reveal the location where Turkey is among the major exporting countries from the past to today in this sector and to discuss the impact of branding in the context of changing commercial conditions in the world.