Yapay zekâ eğitimi nasıl yeniden şekillendiriyor: sistematik haritalama çalışması yoluyla analitik bir yaklaşım
How ai is reshaping education: An analytical approach via systematic mapping study
- Tez No: 988226
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT OSMAN ÜNALIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Education and Training, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Yapay zekâ (YZ), sağlık, sanayi, ulaşım, iletişim gibi pek çok alanda olduğu gibi eğitim de dönüştürücü bir rol üstlenmektedir. Günümüzde kişisel asistanlar, otomatik değerlendirme sistemleri, sohbet robotları, akıllı öğretim araçları gibi YZ uygulamaları eğitim süreçlerine entegre edilmekte; öğretim yöntemlerini, öğrenme ortamlarını ve eğitim yönetimini yeniden şekillendirmektedir. Bu yüksek lisans tezinde, eğitimde yapay zekânın rolü sistematik bir bakış açısıyla ele alınmış; sistematik haritalama ve sistematik literatür taraması yöntemleriyle 2020–2025 yılları arasında yayımlanmış 611 akademik yayın incelenmiştir. Tez kapsamında yapay zekâ uygulamalarının öğretim, öğrenme, yönetim, içerik tasarımı, öğrenci takibi ve erişilebilirlik gibi farklı alanlardaki etkileri analiz edilmiştir. Ayrıca, bu uygulamaların fırsat ve zorlukları, etik-yasal boyutları ve geleceğe yönelik öngörüler kapsamlı şekilde değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda yapay zekâ destekli sistemlerin; öğretmenlerin öğretim stratejilerini optimize etmelerine yardımcı olarak iş yükünü azalttığı, öğrencilere bireyselleştirilmiş öğrenme yolları sunduğu ve anlık geri bildirim sağlayarak akademik başarıyı artırdığını ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, etik sorumluluklar, veri güvenliği, veri gizliliği, kültürel farklar ve dijital farklılıklar gibi konular da dikkatle ele alınması gereken kritik sorunlar arasında yer almaktadır. Bu tez, yapay zekânın eğitimi nasıl dönüştürdüğünü anlamaya yönelik bütüncül bir çerçeve sunmakta; eğitimde teknolojinin etik, pedagojik ve yönetsel yönlerine dair gelecekteki çalışmalara ve politika geliştiricilere yol gösterici bilgiler sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Artificial Intelligence (AI) has emerged as a transformative force across various domains—including healthcare, industry, transportation, and communication—and is increasingly redefining the landscape of education. Today, AI-driven tools such as personal assistants, automated assessment systems, chatbots, and intelligent tutoring technologies are being integrated into educational settings, fundamentally reshaping instructional methods, learning environments, and educational management practices. This master's thesis adopts a systematic perspective to examine the evolving role of AI in education. Through a systematic mapping study and systematic literature review, a total of 611 scholarly publications published between 2020 and 2025 were thoroughly analyzed. The research explores the impact of AI applications across multiple dimensions, including teaching, learning, administration, content design, student monitoring, and accessibility. Furthermore, the study critically evaluates the opportunities and challenges associated with AI integration, emphasizing ethical and legal considerations, as well as forward-looking implications. The findings suggest that AI-enhanced systems support educators in optimizing instructional strategies, reducing workload, and enabling personalized learning pathways for students—while also contributing to improved academic outcomes through real-time feedback. Nonetheless, critical concerns such as ethical responsibility, data privacy, data security, cultural sensitivity, and digital inequality must be addressed with careful attention. This thesis offers a comprehensive framework for understanding the transformative potential of AI in education and aims to inform future academic research and policy development regarding the ethical, pedagogical, and administrative dimensions of educational technology.