Niş pazar kapsamında gönüllü turizm aktivitelerinin kent kimliği oluşturulmasında etkisi: Kuşadası örneği
The effect of voluntary tourism activities on creating city identity within the scope of niche market: The case of Kuşadası
- Tez No: 886335
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELEK ECE ÖNCÜER ÇİVİCİ, DOÇ. TUĞRUL AYYILDIZ, PROF. KAMİL YAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, niş pazar kapsamında değerlendirilen gönüllü turizmin, Kuşadası'nda yaşayan yerel halkın, bu turizm türüne katılım eğilimlerinin ne yönde olduğunu belirlemektir. Gönüllü turizm, bireylerin gittikleri bölgede hem turizm aktivitelerinde bulunması hem de gönüllülük faaliyetlerinde bulunması ile gerçekleşmektedir. Bu çalışma kapsamında, kıyı turizmi ve kurvaziyer turizmi ile ön plana çıkan bir destinasyon olan Kuşadası'nın, gönüllü turizm faaliyetlerinin uygulanabilirliğini ortaya çıkarmak çalışılmıştır. Turistik bir destinasyon olan Kuşadası'nın gönüllü turizm faaliyetleri ile diğer destinasyonlardan ayrı bir yerde konumlanmasının sağlanabileceği düşünülmektedir. Ayrıca çalışmada, Kuşadası'nın kent kimliği belirlenerek, gönüllü turizm için elverişliliği değerlendirilmiştir. Çalışmada Kuşadası'nda yaşayan yerel halkın gönüllü turizme katılım eğilimleri nicel araştırma yöntemlerinden anket tekniği kullanılarak ölçülmüştür. Kolayda örnekleme yöntemi ile toplamda 392 anket formu elde edilmiştir. Elde edilen veriler ve hipotezlerin analizleri için; Frekans Analizi, Spearman Korelasyon Analizi, Keşfedici Faktör Analizi, Bağımsız Örneklemler için t-Testi, ONE-WAY ANOVA Testi ve Regresyon Analizinden faydalanılmıştır. Analizler sonucunda, gönüllü turizmine katılım motivasyonunun eğitim durumuna göre farklılık gösterdiği, gönüllü turizmine katılım motivasyonunun tutum üzerinde etkisinin olduğu, kent kimliğinin Kuşadası'nda yaşanılan yıla göre farklılık gösterdiği, Kuşadası'nda yaşayan yerel halkın %69,1'i (F=271) gönüllü turizm faaliyetlerine katılmak istediği sonucu görülmüştür. Analizler ile ilgili detaylar ve araştırmaya ilişkin öneriler tez sonunda detaylı olarak yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study aims to determine the participation tendencies of local people living in Kuşadası in voluntourism, which is considered within the scope of a niche market. Voluntourism is realized when individuals engage in tourism and volunteering activities in the region they visit. Within the scope of this study, it is aimed to reveal the applicability of voluntourism activities in Kuşadası, a destination that stands out with coastal tourism and cruise tourism. It is thought that Kuşadası, a touristic destination, can be positioned differently from other destinations with voluntary tourism activities. In addition, in the study, Kuşadası's urban identity was determined and its suitability for voluntary tourism was evaluated. In the study, the tendency of local people living in Kuşadası to participate in voluntary tourism was measured using the survey technique from quantitative research methods. A total of 392 questionnaire forms were obtained through the convenience sampling method. The data and hypotheses were used to analyze frequency Analysis, Spearman Correlation Analysis, Exploratory Factor Analysis, Independent Samples t-test, ONE-WAY ANOVA Test, and Regression Analysis. As a result of the analysis, it was seen that the motivation to participate in voluntourism differs according to educational status, the motivation to participate in voluntourism affects attitude, the city identity varies according to the year of living in Kuşadası, 69.1% (F=271) of the local people living in Kuşadası want to participate in voluntourism activities. The details of the analyses and the recommendations related to the research are given in detail at the end of the thesis.