Öğretmen adaylarının STEM farkındalıkları, teknolojiye yönelik tutumları ve 21. Yüzyıl becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
STEM awareness of pre-service teachers, attitudes towards technology and examining the relationship between 21st Century skills
- Tez No: 886346
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmada, öğretmen adaylarının STEM (Fen-Teknoloji-Mühendislik-Matematik) farkındalığı, teknolojiye yönelik tutumları ve 21. yüzyıl becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın uygulama süreci 2023-2024 akademik yılında Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi eğitim fakültesinde öğrenim gören 316 öğretmen adayı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma, ilişkisel tarama araştırma deseniyle dizayn edilip değişkenler arasındaki korelatif ilişkiye bakılmıştır. Değişkenler arasındaki yordayıcı ilişkileri açıklamak ve kestirimsel ilişkileri aynı anda ortaya koyabilmek için yapısal eşitlik modellemesi (YEM) tercih edilmiştir. Araştırma kapsamında“FeTeMM Farkındalık Ölçeği”,“Teknolojiye Yönelik Tutum Ölçeği”ve“21. Yüzyıl Becerileri Özyeterlilik Algıları Ölçeği”veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Elde edilen veriler iki ayrı istatistik programı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, öğretmen adaylarının STEM farkınlıkları, teknolojiye yönelik tutumları ve 21. yy. becerilerinin puan ortalamalarının yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Bunun birlikte öğretmen adaylarının STEM farkındalıkları, teknolojiye yönelik tutumları ve 21. yy. becerileri arasında pozitif yönlü ve orta düzeyde bir ilişki görülmüştür. Ayrıca STEM farkındalığının 21. yy. becerilerini yordama gücü orta düzeyde iken teknolojiye yönelik tutumun 21. yy. becerilerini yordamasının yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar ışığında önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between pre-service teachers' STEM (Science-Technology-Engineering-Mathematics) awareness, attitudes towards technology and 21st century skills. The application process of the research was carried out with 316 pre-service teachers studying at Karamanoğlu Mehmetbey University Faculty of Education in the 2023-2024 academic year. The study was designed with relational research design and the correlative relationship between variables was examined. Structural equation modelling (SEM) was preferred to explain the predictive relationships between variables and to reveal the predictive relationships at the same time.“STEM Awareness Scale”,“Attitude Towards Technology Scale”and“21st Century Skills Self-Efficacy Perceptions Scale”were used as data collection tools. The data obtained were analysed with two different statistical programmes. As a result of the study, it was determined that the mean scores of pre-service teachers' STEM awareness, attitudes towards technology and 21st century skills were at a high level. In addition, a positive and moderate relationship was observed between STEM awareness, attitudes towards technology and 21st century skills. In addition, while the predictive power of STEM awareness for 21st century skills was found to be at a medium level, the predictive power of attitude towards technology for 21st century skills was found to be at a high level. Suggestions were made in the light of the results obtained.