Kedi ve köpeklerde tümör olgularının tomografik olarak değerlendirilmesi
Tomographic evaluation of tumor cases in cats and dogs
- Tez No: 886345
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada kedi ve köpeklerde çeşitli bölgelerde karşılaşılan tümör olgularının tomografik görüntülerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamıza iki özel hayvan hastanesine yaklaşık bir yıl süreyle tümöral olgu şüphesiyle getirilen ve teşhise yardımcı olabilmek için bilgisayarlı tomografi görüntüsü istenen farklı tür, ırk, yaş, ağırlık ve cinsiyette bulunan 6 kedi ve 21 köpek olmak üzere toplam 27 hayvan dahil edildi. BT çekimleri, hastaların yüzüstü pozisyonda yerleştirilmesi ile yapıldı. Kesit kalınlığı görüntülenmek istenilen tümörün boyutuna göre 0,45-5 mm aralıklar ayarlanarak tarama yapıldı. Çalışmaya dahil edilen köpeklerin canlı ağırlık ortalamaları 17,38 kg, kedilerin canlı ağırlık ortalamaları ise 3,91 kg'dı. Köpeklerin yaşları 2-13 yıl arasında değişmekteydi ve yaş ortalaması 6,42 yıl olarak belirlendi. Kedilerin yaşları 1-14 yıl arasında değişmekteydi ve yaş ortalaması 6,83 yıl olarak belirlendi. Tümörlerin %22,22 dalak tümörü, %7,40'nın boyun tümörü, %7,40'nın testis tümörü, %7,40'nın osteosarkom, batın tümörü %7,40'nın batın tümörü, %7,40'nın pelvik tümör, %7,40'nın nazal tümör, %3,70'nin karaciğer tümörü, %3,70'nin mide tümörü, %3,70'nin karaciğer ve akciğer tümörü, %3,70'nin perineal tümör, %3,70'nin sakral tümör, %3,70'nin akciğer tümörü, %3,70 paraözafagial tümör, %3,70'nin deri tümörü, %3,70'nin dalak ve prostat tümörü olduğu belirlendi. Çalışmada farklı tip tümörlerin farklı tomografik görünümlere sahip olduğu ve tomografik olarak karaciğer ve dalak gibi organların uniform yapılarının kaydolduğu gözlendi. Sonuç olarak; vücudun çeşitli bölgelerinde yer alan bütün tümör kitle lezyonlarının belirlenebilmesi, primer veya metastazik odakların tespit edilmesi, tümör kitle lezyonlarının sınırlarının, yayılımının ve etkilediği doku veya organın yapısında meydana gelen değişiklerin değerlendirebilmesi için bilgisayarlı tomografinin oldukça etkili bir tanı aracı olduğu kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study to evaluate the tomographic images of tumors encountered in various regions in cats and dogs. A total of 27 animals, including 6 cats and 21 dogs of different species, breeds, ages, weights and genders were included in our study, the animals were brought to two private animal hospitals for about a year with suspicion of tumors and whose computed tomography images were performed to help diagnosis. Scanning was performed by adjusting the section thickness at intervals of 0.45-5 mm depending on the size of the tumor. The mean body weight of the dogs was 17.38 kg, and the mean body weight of the cats was 3.91 kg. The ages of the dogs ranged from 2 to13 years (average age was 6.42 years). The ages of the cats ranged from 1 to 14 years, and the average age was determined as 6.83 years. Of the tumors, 22.22% were spleen tumors, 7.40% were neck tumors, 7.40% were testicular tumors, 7.40% were osteosarcoma, 7.40% were abdominal tumors, 7.40% were pelvic tumors, 7.40% nasal tumor, 3.70% liver tumor, 3.70% stomach tumor, 3.70% liver and lung tumor, 3.70% perineal tumor, 3.70% It was determined that 3.70% were sacral tumors, 3.70% were lung tumors, 3.70% were paraesophageal tumors, 3.70% were skin tumors, and 3.70% were spleen and prostate tumors. In the study, it was observed that different types of tumors had different tomographic appearances and that the uniform structures of organs such as the liver and spleen were disappeared. In conclusion; we believe that computed tomography is thought to be a very effective diagnostic tool for determining all tumor mass lesions located in various parts of the body, detecting primary or metastatic foci, and evaluating the boundaries of tumor mass lesions, their spread, and changes in the structure of the tissue or organ it affects.