Sirkadiyen ritmin denge performansına etkisi
Effect of circadian rhythm on balance performance
  1. Tez No: 886359
  2. Yazar: HAKAN KUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU CUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Bu çalışma, 16-18 yaş grubu genç kadın voleybolcularda sirkadiyen ritmin dinamik denge performansı üzerindeki etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Çalışmaya Sakarya bölgesindeki spor kulüplerinden Sakarya Net Spor Kulübü ve Sakarya Atılgan Spor Kulübü sporcularından yaşları 16,64(±0,63), boyları 165,62(±6,54) cm, vücut ağırlıkları 53,45(±5,85)kg, BKİ ortalaması 19,52(±1,65) olan 37 genç kadın voleybolcu katılmıştır. Dinamik denge ölçümünde Y denge testi kullanılmıştır. Y denge testi yalnızca baskın ayak için uygulanmıştır. Testler rastgele olarak ve bütün katılımcılara randomize olarak üç farklı günde 9:00, 13:00 ve 17:00 saatlerinde uygulanmıştır. Elde edilen cm cinsinden puanlar sporcuların bacak uzunluk avantajlarının ortadan kalkması için ayrı ayrı ve bileşik skor olacak şekilde normalize edilmiştir. Tüm ölçümlerin istatistiksel analizleri SPSS 25.0 paket program ile yapılmıştır. Bulgular: Sporcuların baskın ayak Y denge testi normalize edilmiş test skorları anterior uzanma yönü için saat 09.00'da 80,85±8,62, saat 13.00'da 78,93±8,51, saat 17.00'da 77,73±8,38 şeklindendir. Posteromedial uzanma yönü için sonuçlar saat 09.00'da 105,82±18,28, saat 13.00'da 104,09±18,35, saat 17.00'da 102,71±17,87 şeklindendir. Posterolateral uzanma yönü için sonuçlar saat 09.00'da 96,41±17,44, saat 13.00'da 94,33±17,65, saat 17.00'da 93,31±17,29 şeklindendir. Sonuç: Sirkadiyen ritmin dinamik denge performansı üzerinde etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to examine the effect of circadian rhythm on dynamic balance performance in young female volleyball players aged 16-18. Method: Athletes of Sakarya Net Sports Club and Sakarya Atılgan Sports Club, sports clubs in the Sakarya region, were included in the study, their age was 16.64 (±0.63), their height was 165.62 (±6.54) cm, and their body weight was 53.45 (±5.85) kg. 37 young female volleyball players with an average BMI of 19.52 (±1.65) participated. Y Balance Test was used to measure dynamic balance. Y balance test was applied only for the dominant foot. The tests were administered randomly to all participants on three different days at 9:00, 13:00 and 17:00. The obtained scores in cm were normalized separately and as a composite score to eliminate the leg length advantages of the athletes. Statistical analyzes of all measurements were made with the SPSS 25.0 package program. Results: Y Balance Test normalized test scores of the athlete's dominant foot at 09.00 am for the anterior reaching direction 80,85±8,62 at 13.00 pm 78,93±8,51, at 17.00 pm 77,73±8,38 it is from the shape. Results for posteromedial reaching direction at 09.00 am 105,82±18,28, at 13.00 pm 104,09±18,35, moment 17.00 pm 102,71±17,87 it is from the shape. Results for posterolateral reaching direction at 09.00 am 96,41±17,44, at 13.00 pm 94,33±17,65, moment 17.00 pm 93,31±17,29 it is from the shape. Conclusion: It was concluded that circadian rhythm has an effect on dynamic balance performance. A statistically significant difference was detected in the measurements made for the anterior, posteromedial and posterolateral reaching directions.