İntraartikuler kök hücre uygulamasının etkinlik ve güvenirliği (retrospektif çalışma)
Efficacy and safety of intraarticular stem cell administration (retrospective study)
  1. Tez No: 886358
  2. Yazar: KAZIM KORAY ÖZGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN EYİGÖR, PROF. DR. MELTEM UYAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
İNTRAARTİKULER KÖK HÜCRE UYGULAMASININ ETKİNLİK VE GÜVENİRLİĞİ (RETROSPEKTİF ÇALIŞMA) Amaç Osteoartrit (OA) kronik dejeneratif bir eklem hastalığıdır. Son yıllarda, adipoz kaynaklı mezenkimal kök hücreler (AD-MKH'ler) OA tedavisi için umut verici bir araç olarak rejeneratif tıp için odak noktası haline gelmiştir. Kök hücrelerin dejenere eklemlere uygulanması, hiyalin eklem kıkırdağının restorasyonu ile birlikte ağrının giderilmesi ve yaşam kalitesinin iyileştirilmesi ile sonuçlanmaktadır. Materyal- Metod Bu çalışmada diz ve kalça osteoartriti olan, eklem içi kök hücre tedavisi uygulanan 86 hasta retrospektif olarak tarandı. Kellgren-Lawrence skoru 2-4 olan hastaların işlem öncesi, işlem sonrası 1. ay ve işlem sonrası 6. aylardaki vizüel analog skala (VAS), Western Ontario ve McMaster Üniversitesi Osteoartrit İndeksi (WOMAC), Lequesne, Kısa Form-36 (SF-36) skorları ile mevcut grafilerindeki radyolojik skorları, advers olaylar tarandı. Bulgular Ortanca değerlere göre tedavi öncesi VAS 8 olarak ölçülmüşken, tedavi sonrası 1.ayda 3, tedavi sonrası 6. ayda 2 olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
EFFICACY AND SAFETY OF INTRAARTICULAR STEM CELL ADMINISTRATION (RETROSPECTIVE STUDY) Aim Osteoarthritis (OA) is a chronic degenerative joint disease. In recent years, adipose-derived mesenchymal stem cells (AD-MSCs) have become a focus for regenerative medicine as a promising tool for the treatment of OA. The application of stem cells to impaired joints results in the restoration of hyaline articular cartilage along with pain relief and improved quality of life. Material and method In this study, 86 patients with knee and hip osteoarthritis who underwent intra-articular stem cell therapy were retrospectively reviewed. Visual analog scale (VAS), Western Ontario ve McMaster University Osteoarthritis Index (WOMAC), Lequesne, Short Form (SF-36), radiological scores on current radiographs, adverse events and VAS, WOMAC, Lequesne, SF-36 scores at pre-procedure, 1 month post-procedure and 6 months post-procedure of patients with Kellgren-Lawrence score 2-4 were screened. Results According to the median values, VAS was measured as 8 before treatment, 3 in the 1st month after treatment and 2 in the 6th month after treatment.